Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi başvurunuz olumsuz mu değerlendiriliyor? Kredi kartı alamıyor musunuz? Düzenli bir geliriniz olmasına rağmen kredi başvurusu yaptığınızda red alıyor ya da kredi kartı başvurularınız olumsuz değerlendiriliyorsa; bunun nedeni ya geçmişte gecikmeli olarak ödediğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınız ya da mevcut finansal durumunuzu işaret eden kredi notunuzun düşük olmasıdır. Bu yazımızda okuyucularımızdan en çok aldığımız sorulardan biri olan “Findeks kredi notu kaç olmalı?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Eğer siz de acil nakit ihtiyacınız olduğunda bankalardan bir türlü kredi alamıyor ya da taksitli alışveriş yapmak için kredi kartı almak istediğinizde bankalardan olumsuz yanıt oluyorsanız, kredi notunuzun kaç olması gerektiği konusunda şu bilgileri gözden geçirebilirsiniz…

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu bilmiyorsanız, ilk olarak Findeks adresinden sorgulama yapmalısınız. Kredi kartınızda 4 TL+ KDV ödeyerek kredi puanınızın sorgulamasını yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınız ile ilgili olarak şu yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Kredi Notu Neden Önemli?

Kredi puanınız, sizin finansal alışkanlıklarınıza göre bankaların sisteminden alınır ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirli kriterler baz alınarak belirlenir. Siz herhangi bir kredi kartı ya da kredi için başvuru yaptığınızda bankalar bu ortak sistemden sizin kredi ödeme alışkanlıklarınıza dair bilgi veren kredi notunuzu alır.

Türkiye Ortalaması

Bankalardan ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi alabilmek için kredi puanınız oldukça önemli bir hale gelir. Peki, Findeks kredi notu kaç olmalı? 0 ile 1900 arasında bir puanlama için finansal alışkanlıklarınıza göre belirlenen kredi puanınız ne kadar yüksek olursa, kredi alma şansınız da aynı oranda artış gösterir. Özellikle Türkiye ortalaması bu noktada oldukça önemli bir kriterdir. Kredi Kayıt Bürosu’ndan alınan verilere göre Türk halkının kredi notu ortalaması 1450. Türk halkının %65’i risksiz, %35’i ise riskli grupta yer alıyor. Bu durumda kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumlu değerlendirilebilmesi için Türkiye ortalamasının üzerinde bir kredi puanına sahip olmanız gerekiyor.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Yukarıda da söylediğimiz gibi kredi puanı 0 ile 1900 arasında bir değerlendirme ölçütünde yer alır. 1900 en üst puandır ve notu 1700 ile 1900 arasında yer alan tüketiciler en risksiz gruptadır. Bu grupta yer alan vatandaşların ödemelerini düzenli yaptıklarını göstermektedir. Notu 1699 ile 1500’lük dilim içerisinde yer alan tüketicilerin güvenirliği ise “iyi” olarak tanımlanır. Bu kişiler de risksiz gruptadır ve ödeme alışkanlıklarının düzenli olduğunu gösterir. Notu 1499 ile 1100 arasında yer alan tüketiciler az riskli gruptadır. Bu grupta yer alan tüketicilerin kredi alması üst gruptakilere göre daha zordur. Kredi sicilinde olumsuzlukların olduğunu gösterir. Kredi notu 1099-700 olan orta riskli grup ve notu 699 ile 1 arasında olan çok riskli gruptaki tüketicilerin ise kredi ve kredi kartı alabilmesi oldukça zordur. Çünkü siz ödemelerinizi düzensiz yaptıkça kredi notunuz düşüş gösterir. Bu durumda yeni bir başvuru yaptığınızda da bankalar önceki ödeme düzeninizi baz alır.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 19 Ocak 2017 - 6:26:09

Benzer Konular

Yukarı Çık