Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Findeks ile Çek Sorgulama

Çek Sorgulama

Özellikle ticari yaşamı olan kişiler sık sık çek ile karşılaşmaktadır. Öncelikle çek bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Çek her ne kadar kredi kartının kullanımının yaygınlaşması nedeniyle biraz değer kaydetse de yine de piyasa koşullarında kullanılan ödeme şekillerinden birini oluşturmaktadır. Eğer bir bankadan çek senedi almak istiyorsanız öncelikle bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. İlk yapacağınız işlemlerden biri çalıştığınız bankaya müracaat ederek çek başvurusunda bulunmanızdır.

Daha sonra evrakları tamamlamanız istenir. Sizlerden çekin her bir kullanım katığı için belli bir miktar ücret tahsil edilmektedir. Kişiler en çok bir çek aldıklarının da bu çeklerin geçerli olup olmadığı konusunda çelişki yaşayabilmektedir. Eğer aldığınız çeklerin karşılıklarının olup olmadığını merak ediyorsanız çek sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Çek bankada parası olan kişilerin bu paralarına güvenerek karşılığını hukuksal anlamda değeri olan bir kağıt ile ödeme işlemi olarak tanımlanabilmektedir. Çekler üzerinde para ödenecek kişinin ve ödenecek miktarın bilgilerine yer verilmektedir.

Çek Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çek sorgulaması yapacak iseniz en kolay yöntemlerden biri de internet üzeri yapılan sorgulamalardır. Hem size zaman kaybettirmeyen bu özellik sayesinde çeklerini kolay ve hızlı bir şekilde sorgulamanız da mümkündür. Çek sorgulama çeklerin geçerliliği ölçmek için kullanılması gereken yöntemlerden biridir. Öncelikle çalışmış olduğunuz bankaların internet şubesine başvurmanız gerekmektedir. İnternet şubeciliği aracılığıyla çeklerinizi kontrol ederken çek risk raporunu almanız gerekmektedir. İnternetten yaptığınız aratmalardan “KKB Risk Raporu” olarak karşınıza çıkan yazıya tıklamanız gerekmektedir. Sizden risk raporu için kesilecek ücret istenmektedir. Öncelikle sorgulamanızı yapabilmeniz için kullandığınız bir e-mail adresinizin olması gerekmektedir. İstenen bilgiler eşliğinde e-mail bilgilerinizi kullanarak sorgulamanızı yapabilmeniz mümkündür.

Çek sorgulama işlemlerinizi Findeks üzerinden de yapabilmeniz mümkündür. Findeks pek çok farklı sorgulamaların yapıldığı finansal risk merkezi olarak hizmet vermektedir. Fakat Findeks üzerinden sorgulama yapabilmek için belli bir limit sağlayan yıllık paketlerden satın almanız gerekmektedir. Bir çek alırken öncelikle çeki size veren kişi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Çünkü bazı çekler uzun vadeli olabilmektedir.

Bilgi: Findeks Nedir? Findeks Çek Raporu Alma

Çalıştığınız herhangi bir banka ile de çek sorgulamanızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Dilerseniz bankaların gerekli bölümleri ile irtibata geçerek sorgulama işlemlerini yüz yüze de yapabilmeniz mümkündür. İnternet bankacılığı kullanılarak yapılan sorgulamalarda çok daha kısa sürede bildi edinebilmeniz mümkündür.

Artık sms ile de çek sorgulamanızı yapabilmeniz mümkündür. Sistem TC kimlik numarası ile çalışmaktadır. Buna göre çeki veren kişinin kimlik bilgilerini sms atarak öğrenebilmeniz mümkün. Bu sitem şu şekilde çalışmaktadır:

Çek verildiğinde ve sorgulanmak istenildiğinde alıcının hangi banka ile iletişimde olduğu sistem tarafından otomatik olarak algılanmaktadır. Bu şekilde ilgili bankaya gerekli mesaj gidecektir. Bankaya KKB bilgiler gönderecektir. Kredi kayıt bürosu ilgili kişilere sorgulamanın gerçekleşip gerçekleşmemesi ile ilgili gerekli sorgulamanın yapıldığı onay mesajını gönderecektir. Eğer çekin sorgulanmasına izin verilir ise çeki sorgulayan kişiye çek detayları ile ilgili mesaj gönderilecektir. Eğer kişiler çekin sorgulanmasını onaylamaz ise bu kişilere çek sorgusuyla ilgili herhangi bir bilgi verilmeyerek sorgunun onaylanmadığı mesajı gönderilecektir.

Sistem çek sorunu ile mağduriyet yaşayan kişilerin olmaması için gerekli bir uygulama olarak görülmekte ve sistemin çalışmasına olanak verilmektedir. Özellikle bir dönem çek sorgulamasında ortaya çıkan geçersiz çek sahiplerinin hapis cezası almaması yasası üzerine pek çok kişi geçersiz çek verebilmektedir. Bu kişilerin artmış olması çoğu bireyin mağdur olmasına neden olmuştur. Çekler bazen de karşılıksız çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda banka çeklerin 600 TL’ye kadar olan ödemelerini yapabilmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 25 Eylül 2016 - 11:58:09

Benzer Konular

Yukarı Çık