Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Faktoring Firmaları Kredi Verir mi?

Son yıllarda, bankalar, krediler, kredi notu, senetle kredi verenler derken bir de hayatımıza faktoring tabiri girdi. Peki faktoring nedir?

Faktoring; bir çözüm yoludur. Elinizde bulunan nakte dönüştürülen bilen her resmi evrakı, kısa sürede sizin adınıza nakte çevirerek, maddi ihtiyaçlarınızı karşılayan sistemin genel adıdır. Bu sistem, kişiler yerine, güvence veren şirketler tarafından yürütülür. Genel olarak, şirketlere hizmet vermelerine rağmen, şahsi talepler doğrultusunda da, bireysel şahıslara da benzer imkanlarla, hizmet verebilirler. Yani elinizde senet, bona, tapu gibi resmi evraklar varsa ve bu yasal evrakların halen geçerliliği resmi olarak bulunuyorsa, faktoringler ile anlaşarak, günü dahi gelmeden nakte çevirttirebilirsiniz. Bu sayede de kredi almanıza gerek kalmadan -tabi talebiniz bu yönde ise- firmalardan geri ödemesiz krediler alabilirsiniz.

Faktoring firmalarının diğer bir hizmeti ise, kredi vermeleri. Faktoringler kredi verir mi sorunuzun yanıtı bu aşamada evet olarak yanıtlanabilir. Ancak, sistem bankaların kredi verme sistemlerine benzer şekilde uygulanıyor olsa da, kredi alma koşulları ve geri ödeme koşullarında ufak tefek farklılıklar bulunur. Örneğin, faktoringlerden bankalar gibi sonrasında geri ödemeli standart kredi alabildiğiniz gibi, elinizde bulunan resmi evraklar karşılığında da kredi alma şansınız bulunuyor.

Örneğin, henüz günü gelmemiş resmi bir senetinizi, bir faktoring şirketine götürerek kredi alabilirsiniz. Zamanı geldiğinde borcunuzu öderseniz, senetinizi geri alabilirsiniz. Eğer ödemeyi gerçekleştiremediyseniz, senetiniz firma tarafından kullanılarak, borç borçludan tahsil edilir ancak şirkette kalır. Siz sadece aldığınız kredi için geri ödeme yapmadan, ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

İlgili: Faktoring Şirketler Ne Yapar?

Finansal danışmanlık yapan faktoringler.  Bu şirketler sadece kredi vermezler. Aynı zamanda dilerseniz, size finansal danışmanlık hizmeti de sunarak, daha iyi yatırımlar yapmanızı ve mal varlığınızı doğru şekilde değerlendirebilmeniz için de hizmet verirler. Bu aşamada tek dikkat etmeniz gereken, bu konuda iyi referansları bulunan bir şirket bulmak ve direkt konuya dahil olmadan, yani direkt imzalı anlaşmalara girmeden ayrıntılı bilgi sahibi olmak. Faktoringler şle ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz, merak ettiğiniz konular ile ilgili olarak bize dönüş sağlayabilirsiniz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 24 Ekim 2016 - 4:02:13

Benzer Konular

Yukarı Çık