Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Faizsiz Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Taşıt Kredisi, taşıt almak için bankalardan kullanılan bir kredi türüdür. Bu kredi türünün bir çok çeşidi bulunmaktadır. İkinci el taşıt kredisi, sıfır taşıt kredisi, ipotekli taşıt kredisi ve faizsiz taşıt kredisi, taşıt kredisi çeşitlerindendir.

faizsiz-tasit-kredisi.jpg

Faizsiz Taşıt Kredisi 

Bankalardan kullanılan kredilerde, kredi tutarının üzerine bankanın belirlemiş olduğu faiz oranı eklenerek toplam kredi tutarı yani geri ödenecek tutar belirlenmektedir. Kredilerde alınan faiz oranı, bankaların kredi kullandırım bedelidir. Kimi insanlar faiz oranlarının yüksek olması veya dini sebepler ile bu tür kredileri kullanmak istemezler.

Ülkemizde faizsiz taşıt kredisi veren bankalar, katılım bankalarıdır. Katılım bankaları, faizsiz kredi kullanarak satın almak istediğiniz aracı kendi adına alarak, aracı bedelinin üzerine kar payı ekleyerek ödeme planı oluştururlar. Kar payı işleyişi, faiz gibi gözükse de, kar payı uygulaması faiz oranı işleyişinden farklıdır.

Faizsiz-otomobil-kredisi-2018.jpg

Faizsiz Taşıt Kredisi Başvurusu 

Faiz oranı ödemeden taşıt sahibi olmak isteyen kişiler, katılım bankalarından faizsiz taşıt kredisi başvurusu yapabilmektedirler. Katılım bankaları da diğer bankalar gibi her araca kredi vermemektedir. Kredi ile almak istediğiniz araç ikinci el ise 5 yaş ve altı olmalıdır. Katılım bankalarının hepsinde araç bedeli, kasko üzerinden hesaplanmaktadır. Kasko üzerinden belirlenen bedele ve sıfır araç bedelinin tümüne kredi kullandırım yapmamaktadır. Taşıt kredisi kullandırım oranları, araç bedeli 50 bin TL altında ise %70, 50 bin TL üzeri araçlar için ise, 50 bin TL’lik kısmı için %70, 50 bin TL üzerindeki kısmı için ise %50’dir. Bu taşıt kredisi kullandırım oranları sıfır ve ikinci el araç kredilerinde de aynı orandır. Faizsiz taşıt kredisi başvurusunda katılım bankasının sizden talep edeceği evraklar, ikinci el araç ise aracın ruhsatı, sıfır araç ise aracın bedelini gösteren faturadır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 2 Kasım 2017 - 1:06:34

Benzer Konular

Yukarı Çık