Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

“Faizsiz Kredi” veren bankalar var mıdır?

Faizsiz Kredi

Bankalarda faiz oranları düştüğünde kredi çekecek tüketici sayısında her zaman bir artış olmaktadır. Düşük faizle kredi çekmek tüketicilerin geri ödemelerini yakından ilgilendirdiği için nakde ihtiyacı olan kişiler böyle dönemlerde bankaların eşiğini aşındırmaktadır. Piyasanın durgun dönemlerinde Merkez Bankasının talimatı ile düşen krediler ile sıcak para akışı hız kazanarak piyasalar canlanmaktadır. Piyasaların canlanması ile birlikte enflasyon olumlu yönde etkilenmektedir. Çok sayıda kredi çekmek için başvuru yapan kişi olsa da kredi çekmeyen daha birçok insan bulunmaktadır. Bunun nedenleri arasında işin içinde faizin bulunması nedeni ile dinen bu durumun uygun olmamasıdır. İşte böyle durumlarda katılım bankaları devreye girerek faizsiz kredi imkanları sunarak faizin dinen uygun olmadığı için kredi çekemeyen nakit ihtiyacı olan kişilerin imdadına koşmaktadır. Faizsiz krediyi katılım bankaları haricinde veren diğer bankalarda bulunmaktadır.

Bilindiği gibi faiz bankalar tarafından tüketiciye verilen nakdin belli bir vade ışığında enflasyon değerlerine göre belirlenmiş oranlar karşılığında verilmesi durumudur. Kredinin çekildiği tarihteki faiz oranı baz alınarak vade sonuna kadar bu faiz oranından işlem görülmektedir. Kar payı ise giderlerin ve zararların toplam cirodan düşülmesi ile birlikte elde edilen karın işletme ortakları hissesine düşen pay olarak değerlendirilir. Faizli kredi kavramı ise banklalar tarafından müşterilere belli bir faiz oranı üzerinden verilen borç paradır. Konumuzun asıl noktası olan faizsiz kredi ise iki şekilde ortaya çıkmaktadır.

Birincisi bankalar tarafından müşterilere sıfır faiz uygulanarak verilen paranın aynı miktarda geri ödenmesi durumudur. Diğer ise katılım bankalarının müşterilere vermiş oldukları kar payından ödedikleri paralardır. Bunlarda da sıfır faiz sistemi işlemektedir. Bankalar tarafından verilen faizsiz krediler genellikle kısa vadeler üzerinden verilmektedir. Ancak bankalar faizsiz kredi verirlerken faiz almıyorlar ancak verdikleri kredilerin sigorta bedellerini yüksek tutarak faiz ile alamadıkları farkı bu şekilde kapatmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle bankaların burada çok fazla kaybı olmamaktadır.

Faizden alamadıklarını sigorta bedellerinden fazlası ile karşılamaktadırlar. Ayrıca bankalar faizsiz kredi imkanlarını kullanmak isteyen müşterilere bu krediyi verirken çeşitli ad altında farklı masraflarda çıkarmaktadır. Bu duruma katılım bankaları gözü ile baktığımızda katılım bankaları her ne kadar bu durumu kabul etmeseler de genelde kar payı oranları ile faiz oranları hemen hemen birbirilerine yakın seyretmektedir. Yani faizden alamadıklarını kar paylarından alarak bunu telafi etmektedirler. Kısacası bankaların bu konuda hiçbir kayıpları söz konusu değildir.

Nakde ihtiyacı olan ancak dini vecibeler nedeni ile faizli kredi çekmeyen vatandaşlar için oluşturulan faizsiz kredilerde bankalar ve katılım bankaları faizden alamadıkları payı çeşitli isim altında masraf olarak müşterilerden almaktalar. Faiz isminin yerine sadece başka isimler konularak bu pay alınmaktadır. Kısacası değişen hiçbir şey olmamaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 16 Eylül 2016 - 5:30:17

Benzer Konular

Yukarı Çık