Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Bankalardan alınan krediler, belli bir faiz karşılığında bankalara geri ödenmektedir. Bu faiz oranları ülkenin genel ekonomik dengesiyle uyumlu bir şekilde seyretmekte ve zaman zaman iniş çıkışlar yaşayabilmektedir. Faiz oranları elbette çekilen kredileri belirleyen en önemli noktadır. Bu anlamda da insanlar en uygun faiz oranını sunan bankalara yönelmektedir.

İlgili: Faizsiz Kredi veren bankalar var mıdır?

Günümüz bankacılık sistemlerinde ise faizsiz kredi adı altında bir kredi imkanı sunulmaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde faiz oranlarının oldukça düştüğü göz önüne alındığı zaman, faizsiz kredi avantajlarının da daha fazla gün yüzüne çıktığını söyleyebiliriz. Faizsiz kredi denilen durum esasen iki farklı şekilde gelişmektedir. Bunlardan birincisi, direkt olarak bankalardan hiçbir faiz olmadan alınan kredidir. Yani bu durumda kredi masrafları dışında bankaya ekstra hiçbir ücret ödenmez. Bir diğer faizsiz kredi durumu ise, katılım bankaları tarafından verilen ve faiz yerine kar payı adı altında müşterilere verilen kredidir. Bazı katılım bankaları kar payını göz önünde tutarak müşterilerine faizsiz kredi vermektedir. Kar payı ise, bir işletmede giderlerin ve zararların toplam cirodan düşürülmesi sonrası elde edilen karın, işletme ortaklarının hissesine göre verilen paydır. Yani bankalar bu kar payına ortak olur ve bunun karşılığında faiz almazlar.

Ancak bu noktada aydınlatmak gereken bazı durumlar da vardır. Faizsiz kredi veren bankalar, başka noktalarda müşterilere ekstra ücretler çıkarabilmektedir. Faizsiz kredilerde genelde kişiler daha yüksek bir dosya masrafı öder ve sigorta primleri de oldukça yüksek tutulur. Bir anlamda banka faizden kazanamadığı parayı, bu yolla çıkarmaya çalışır. Ayrıca bankalar, faizsiz olarak alınan kredilerin vadelerini de oldukça kısa tutmaktadır. Yani bir bankadan faizsiz kredi aldığınız takdirde, genel olarak ödemelerini kısa bir zaman içinde yapmanız istenmektedir. Bu noktada bankalar vade konusunda bir iyileştirme yapmamaktadır.

İlgili: Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2017

Faizsiz kredi veren bankalar 2017 yılında şu şekilde listelenebilir; Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıf Katılım A.Ş bankalarıdır. Bu bankalar kar payı esasına göre müşterilerine faizsiz kredi sunmaktadır. Halk Bankası, Denizbank, Odeabank ve Garanti Bankası da faizsiz kredi ödemeleri sunan bankalar arasındadır.

Peki Bu Bankalar Hangileridir.

  • Ziraat Bankası Katılım A.Ş.
  • Albaraka Türk
  • Kuveyt Türk Bankası
  • VakıfBank
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

yukarıdaki bu bankalar kar payına göre faizsiz kredi vermektedirler.

Bu bankalar haricinde 2017 başı itibarı ile aşağıdaki bankalardanda faizsiz şekilde kredi kullanabilirsiniz.

  1. Denizbank’tan otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda 1000 TL kadar faizsiz kredi vermektedir.
  2. HalkBankası küçük işletmelere özel faizsiz kredi vermektedir.
  3. Garanti bankası ve Odeabankta yine aynı şekilde minik meblalarla faizsiz para verme kampanyaları düzenlemektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 5 Kasım 2016 - 1:38:33

Benzer Konular

Yukarı Çık