Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evlilik Yardımı (Çeyiz Parası) Nasıl Alınır?

Çeyiz Yardımı

Evlilikler evlenecek olan eşlere çok ağır geliyor. Bu da gençlerin evlilikten kaçmalarına sebep oluyor. Son yıllarda evlilik bütçelerinin artmasıyla devlet bu işe el attı. Artık devlet evlenecek gençlere evlilik yardımı yapıyor.

Evlilik iki kişinin bir yaşantı kurması, doğal yaşamın sürmesi için çocuklarının olması için yapılan kutsal bir kurumdur. Evlilik kurumunu aslında geçim sıkıntısı etkilememesi gerekmektedir. Fakat yeni çağa çok fazla ayak uyduran toplumumuzda evlilikler maddi alanda zorlaştırılmaktadır. Gençler zamanında evlenememekte bazısı ise maddi sıkıntı sebebiyle hiç evlenememektedir.

Evlilik yardımı alabilmek için birkaç tane şart arayan devlet, hemen hemen maddi durumu olmayan herkese evlilik yardımı yapıyor. Son 2 yılda çeyiz hesabı açtıranların sayısı oldukça fazlalaştı. Çeyiz hesabı açan vatandaşlara devlet tarafından 5 bin TL evlilik yardımı yapılıyor.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır

Evlilik Yardımı Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Evlilik yardımı alabilmek için aranan şartlar çok da fazla değil, sadece şartlara uyup uymadığınız önemli. Bankalara başvurarak açtığınız çeyiz hesabı üzerine yapılan devlet yardımı için hangi şartlar aranıyor? Evlilik yardımı almak için aranan şartlar nelerdir?

  • İlk olarak bir bankada çeyiz hesabı açmanız gerekiyor.
  • Çeyiz hesabınızın üzerine yardım alabilmek için çeyiz hesabınızın 3 yılı doldurmuş olması gerekiyor.
  • 18 yaşın altındakiler çeyiz hesabına kendileri başvuru yapamıyorlar. Fakat velileri onların yerine başvuru yapabilir.
  • 25 yaşın üzerindekiler çeyiz hesabı yardımından yararlanamıyor.
  • Daha önceden cezai işlemden geçmemeniz gerekiyor. Yani bir suç işlememiş olmanız gerekiyor. Devlet suç işleyerek ceza alanlara çeyiz yardımı yapmıyor.
  • Devlet çeyiz hesabında biriktirdiğiniz paranın %20 kadarını ödüyor.
  • En alt limit 100 en yüksek limit ise 1000 olarak belirlenmiş durumda. Aylık 100 liranın altında veya 1000 liranın üzerinde çeyiz hesabı üzerine para yatıramıyorsunuz.
  • Bankada bulunan çeyiz hesabınıza paranızı ayda bir veya üç ayda bir yatırabilirsiniz.

Evlilik Desteğini Alabilmek İçin 3 Yıl Şartı Mecburi

Devletten evlilik yardımı almak için evlenmeden 3 yıl önce bankaya çeyiz hesabı açtırmak mecburidir. 3 yılı geçmeyen çeyiz hesapları üzerine devlet yardım yapmayacak.

Çeyiz hesabınızda ne kadar para birikmişse devlet o kadar yardımda bulunacak. Fakat biriktirdiğiniz miktarın çok olması devletin 5 bin TL üzerinde yardım yapacağı anlamına gelmiyor.

Devlet yapacağı yardımı 5 bin TL çeyiz yardımı olarak belirlemiş. Ödemeleriniz yaparken bir yıl içinde 3 kereden fazla aksatmamanız gerekmektedir. Çeyiz hesabındaki paranın bir kısmının çekilmesi ve geriye yatırılmaması çeyiz yardımı alamayacağınızın işaretidir.

Çeyiz hesabınızın üzerinden çektiğiniz paranın aynısını veya daha fazlasını çok fazla zaman geçmeden üzerine yatırmalısınız. Devlet çeyiz yardımı yaparken hesap hareketlerinizin hepsi incelenecektir. Hesabınızın kusurlu bulunması çeyiz yardımı almanızı engeller.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 11 Eylül 2016 - 5:42:47

Benzer Konular

Yukarı Çık