Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evlilik Kredisi ile Devlet Yardımı

Evlenmek Şimdi Daha Kolay

Evlenmek isteyen pek çok sorunu arasında en büyük sorunlarından birini de maddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Artık günümüzde neredeyse hiç kimse borçsuz bir şekilde evlenemeyecek durumdadır. Bazı bankalardan alınan krediler ise başka masraflara harcandığından kişiler evlenecekleri zaman sıkıntı yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda devlet kişilerin evlenip yuva kurmaları için yardımcı olabilmektedir. Devlet son dönemlerde genç çiftlerin evlenebilmesi, genç girişimcilerin ortaya çıkması gibi alanlarda imkan ağlarını genişletmektedir.

Tam da bu noktada devlet destekli evlilik kredisi ile evlenecek kişilerin yüzü gülmeye başlamıştır. Evlilik kredisi alabilmenin de elbette bazı şartları bulunmaktadır. Evlilik kredisi ödemesinin faizsiz olması devletin sağladığı kolaylıklardan biridir. Devletin buradaki amacı herkesi yuva sahibi yapabilmektedir. Kişiler maddi sıkıntılar nedeniyle yeni bir yuva kurma imkanından mahrum kalmamalıdır. Kişileri bu durumdan mahrum bırakmamayı amaçlayan projelerden biri de evlilik kredisidir. Evlilik kredisi ile faizsiz 10.000 kredi alan kişiler evlilik yolunda adım atabilmektedirler.

İlgili: Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Çeyiz Parası Yardımı

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi alabilmek için devletin koyduğu şartlardan biri de yaş şartıdır. Buna göre ilk çıkan yasaya göre evlilik kredisi alabilme imkanından yararlanabilecek kişilerin 18-24 yaşları arasında olması gerekirken bu yaş sınırı 26’ya kadar uzatılmıştır. Evlilik kredisi alabilmek için maddi anlamda bir gelir olmaması gerekmektedir. Yani kişiler gerçekten de evlenmek amacı ile bu krediden yararlanmalıdır. Bu nedenle kişilerin maddi anlamda evlenebilecek durumları olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılmaktadır.

Buna göre evlenmek için evlilik kredisine müracaat eden kişilerin maddi anlamda evlenmeye imkan vermeyen şartların olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu kişilerin herhangi bir suçtan ötürü cezalandırılmamış olması şartı da aranmaktadır. Evlilik kredisine başvuran ve başvuru sonucu incelendikten sonra bu krediyi almaya hak kazanan kişiler devlet kamu bankalarından paralarını alabilmektedir.

İlgili: Evlilik Kredisi 2017′ de Faizsiz Evlilik Kredisi Mi Olacak?

 Evlilik Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Olmaktadır?

Kişilerine n çok merak ettiği konulardan biri de bu kredilerin ödemesinin geri nasıl yapılacağı ile ilgilidir. Öncelikle devlet bu krediyi faizsiz olarak vermektedir. Kişilerin evlilik kredisi alma durumunda hiçbir engel bulunmadığı koşullarda 10.000 tl verilmektedir. Buna göre bu kredinin ödemesi de 1 yıl sonra başlamaktadır. Kişiler 1 yılın sonunda 4 yıl içerisinde bu krediyi geri ödemek durumundadır. Bunun yanı sıra eğer kişiler evliliklerini ilk 1 yılı içerisinde çocuk sahibi olur ise 1 yıl olmak şartı ile de borçlarını erteleyebilmektedir.

Bilgi: Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Devlet Destekli Evlilik Kredileri

Böylelikle devlet çocuk sahibi olan bireylerin aile katkısına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Buna göre 1 yılın sonunda borç ödemeleri gerekirken bu borç bir yıl ileri tarihli olarak ötelenmektedir. Evlilik kredisinden yararlanmak isteyen kişiler eğer daha önce çocuk esirgeme ya da benzeri devlet yurtlarında kalmış ise borçlarını 2 yıl sonra ödeyebilmektedir. 2 yılın sonunda yine 4 yıllık olmak şartı ile borçlarını ödemeleri gerekmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 24 Eylül 2016 - 4:28:37

Benzer Konular

Yukarı Çık