Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evlilik Kredisi ile 2017 yılında Yeni Evlenenlere Devlet Yardımı

Sosyal Devlet olmanın gereği olarak, vatandaşların beşeri yaşam standartlarını yükseltmek ve gün geçtikçe daha iyi bir hale getirmek Devletin asli görevlerinden biridir. Bu amaçla Devlet eliyle tüm Bakanlıkların çeşitli projeleri bulunmaktadır. Sosyal yaşam standartlarını düzenleme adına özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca evlilik kredisi programı hayat geçirilmiştir. Bu projede amaç maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen ya da evlilik planlarını ertelemek zorunda kalan gençlerimize finans kaynağı oluşturarak uygun ödeme koşulları ile kredilendirmek ve evlenmelerine olanak sağlamaktır.

İlgili: Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Çeyiz Parası Yardımı

Evlilik kredisi nedir, nasıl yararlanılır?

18 – 24 yaşları arasında bulunan, daha önce başından evlilik olayı geçmemiş olan, Türk Ceza Kanununda öngörülen ağır cezalardan herhangi birini almayan, maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olan çiftlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen ve evlenme amaçlı olarak kullanılabilecek krediye Evlilik Kredisi denilmektedir. Ancak bura unutulmaması gereken bir durum vardır. Yukarda bahsedilen kredi koşullarına ilave olarak kredi başvurusun da bulunacak bireylerin kredi sicillerinin olumlu ve geçmişte kredi kartı ya da kredilerle ilgili herhangi bir sorun yaşamamış olması gerekmektedir. Yukarda bahsedilen koşulları sağlayan tüm bay ve bayanlara 10 bin lira tutarında evlilik kredisi verilmekte olup, verilen kredi sıfır faizli ve ilk yıl ödemesiz olup toplamda 4 yıla kadar vade ve kişilere tahsis edilen kredi kamu bankaları aracılığı vasıtası ile kişilere aktarılmaktadır. Evlenen çiftçin ilk yıl çocuğu olması durumunda mevcut kredi taksit ödemesi 1 yıl ertelenmektedir.

Bilgi: Evlilik Kredisi ile Devlet Yardımı

Her ne kadar kredi şartlarında yaş sınırı 18 – 24 olarak belirtilse de üniversite mezunu bireyler için bu yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir. Yine eğer çiftlerden herhangi biri yetim veya devlete ait yurtlardan birinde kalmış ise ilk taksit ödemesi 2 yıl ileri atılarak toplamda 4 yılda ödenmesi gerekecektir. Yukarda belirtilen limit ve kredi vadeleri kamu bankalarınca verilecek olan evlilik kredileri için geçerli olup, şu an ülkemizde faaliyet gösteren özel bankalar tarafından da yeni evlenecek çiftçilere (şartları sağlamak koşulu ile) evlilik kredisi tahsis edilmekte, kredinin toplam limiti ve vade süreleri bankadan bankaya göre değişmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2016 - 8:25:31

Benzer Konular

Yukarı Çık