Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Evimi İpotek Edip Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Ev sahibi olmak için bankalardan kullanılan konut kredisi, her bankanın kredi çeşitleri arasında yer alır. Ev sahibi olmak için talep edilen konut kredisinin birçok çeşidi bulunmaktadır.

İpotekli Konut Kredisi 

İpotekli konut kredisi, bankaların konut kredisi çeşitlerinden biridir. İpotekli konut kredisi kullanmak için, size ait olan gayrimenkullerden birini ipotek altına aldırmanız gerekmektedir. Yeni bir ev sahibi olmak için, size ait evinizi ipotek ettirip bu krediden yararlanabilirsiniz. İpotek edilen evin ipoteği, bankaya olan borcunuzun bitiminde kaldırılmaktadır.

İpotekli Konut Kredisi Kredi Miktarı

İpotekli konut kredisi limitleri bankadan bankaya ve kredi kullanmak için ipotek ettireceğiniz evin bedeline göre değişmektedir. İpotek ettireceğiniz evin bedelini, banka tarafından görevlendirilen ekspertiz belirler. Ekspertizin evi incelemesi sonucunda belirlediği fiyat, bankaya gönderilir. Bankada bu fiyat üzerinden, ipotekli konut kredisi kullandırım oranını belirler. Banka kredi kullandırım oranı genellikle ev bedelinin %80’i olmaktadır.

İpotekli Konut Kredisi Vade ve Faiz Oranları

Her bankanın ipotekli konut kredisi faiz oranı farklıdır. İpotekli Konut kredisi en fazla 120 aya kadar vadelenmektedir. Ülkemizde banka sayısının fazlalığı, bankalar arası rekabeti doğurmaktadır. Bu yüzden, kredi kullanmadan önce bankaların faiz oranları ve vadeleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız, uygun krediyi bulmanız açısından önemlidir.

İpotekli Konut Kredisi Başvuru Şartları

İpotekli konut kredisi başvurusu için düzenli aylık gelire sahip olmanız gerekmektedir. Bankalar düzenli aylık geliri olmayan kişilerin kredi başvurularını ödeme açısından riskli gördüğünden, kredinin olumlu sonuçlanması biraz zordur. İpotekli konut kredisi alabilmek için istenen diğer bir şart ise, ipotek edilecek evin tapu kaydının kredi kullanacak kişinin üzerine olması gerekmektedir. Aksi bir durumda bu krediye başvuramaz.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 10 Kasım 2017 - 4:47:13

Benzer Konular

Yukarı Çık