Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi

İnsanlar eski zamanlarda her şeyi kendi ürettiklerinden kazanırlardı ve bu birçok kişiye rahatlıkla yeterdi. Ancak zaman içerisinde sistemin değişmesiyle ve gelişen ekonomilerle insanlara kendi ürettikleri yetmemeye başladı. Artık insanlar kendi hayatlarını kazanmak için çalışmak zorunda kalmaktaydı. Zaman içerisinde bu duruma yardımcı olmak için başta devletler bankalar kurdular. Daha sonra özel şirketler bankalar açmaya başladılar. Bankaların amacı insanların ekonomik güçlerinin yetmediği yerlerde ekonomik destek sağlamaktır. Bu sebeple birçok insan kendi ihtiyaçlarını karşılamak için krediler çekmeye başladılar. Bankalarda bu durumlar için birçok kredi çeşidi çıkartmıştır.

İhtiyaç kredisi olarak adlandırılan bu türlerden biri insanların ufak çaplı birincil ve ikincil ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur. Bunun dışında ev almak gibi büyük meblağlar içeren ihtiyaçlar içinde bankalar ev kredisi veya mortgage olarak adlandırılan krediler oluşturmuşlardır. Bankalar müşterilerine verdiği bu kredilerle ihtiyaçlarını rahatlıkla giderme imkanı sunmaktadır. Bankaların verdikleri krediler müşterilerinin işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Ancak bankalar kredi vermeden önce müşterilerinden bazı belgeler ve şartlar istemektedir. Bu şartlar genellikle güvenlik için tasarlanmıştır. Örnek verilirse bazı kredileri için bankalar müşterilerinden kefil şartı istemektedir. Kredilerde ayrıca dosya masrafı olarak adlandırılan bir ücret ödemesi mevcuttur.

Bilgi: Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Gelir belgesi veya mülk belgesi gibi belgelerinde istendiği krediler mevcuttur. Ancak zaman içerisinde açılan birçok banka olması sebebiyle bir rekabet ortamı oluşmuş ve krediler için birçok kampanya düzenlenmiştir. Özellikle son zamanlarda bankalardan kredi alımlarının azalmasıyla bankalar müşteri alanını genişletmeye başlamıştır. Kredi önceliklerini genellikle maaşlı çalışan, emekli yada mülk sahibi kişilere göre ayarlamıştır ancak son zamanlardaki müşteri eksikliği yüzünden bankalar ev hanımları ve öğrenciler içinde birçok kredi düşünmeye başlamıştır. Özellikle bireysel krediler üzerine yoğunlaşan bankalar ev hanımlarına ve öğrencilere kredi çıkarma imkânı sağlamıştır.

Artık bankalar gelir belgesi olmadan düşük faizlerle öğrencilere, ev hanımlarına ve çalışmayan kesime de kredi vermektedir. Ancak bu kredileri alabilmek için öncellikle kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notu müşterilerin güvenilirliğini belirleyen sayısal değerdir. Eğer müşterinin kredi notu yüksek ise kredi çekme işlemi daha kolay gerçekleşmektedir. Bankalarda bu nota bakarak özellikle ev hanımlarına kredi vermektedir. Bu kredi için gelir belgesi ve dosya masrafı istenmemektedir. Ayrıca kefil bulundurma zorunluluğunu istememektedir bankalar. Hanımlar için oldukça kolaylaştırılan kredi vermenin amacı bankaların düşen müşteri sayısını arttırmaya çalışmasıdır.

Ev hanımları için verilen krediler genellikle düşük meblağlı olup kolay ödeme koşulları ve düşük faiz oranları ile verilmektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar Denizbank, Garanti, Şekerbank, ING Bank, İş Bankası, Yapı Kredi ve Bank Pozitif’tir. Bu bankalar ihtiyaç kredisi kapsamında ev hanımlarına özel kredi imkânları sunmaktadırlar. Ancak bu durumda da bilinmesi gereken şey krediyi alacak ev hanımının bankalarla ilgili kötü bir geçmişi olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde diğer zamanlarda olduğu gibi kredi almak zorlaşacaktır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 20 Eylül 2016 - 12:50:33

Benzer Konular

Yukarı Çık