Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi?

Ev Hanımları Kredi Çekebilir Mi? Bankaların ev hanımlarına kredi kullandırım şartları arasında ilk sırada kredi başvurusunda bulunacak kişinin belgelenebilir aylık bir gelire sahip olması şartı bulunmaktadır. Bu nedenle ne yazık ki ülkemizde yer alan bankaların tümü ev hanımlarının kredi başvurularını kabul etmemektedir.Diğer bir yol olarak da yazımızın sonunda bahsettiğimiz ev hanımlarına verilen ipotekle kredi durumudur.

Ancak bankaların bu tip başvurularda uyguladıkları istisnai durumlarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki Avrupa Birliği destekli olarak verilen hibe kredilerdir. Hibe kredi başvurusu için başarılı bir yatırım planı bulunması zorunludur.

Ev hanımlarına verilen kredi genelde kadınların çalışma hayatına atılmasını teşvik amacı ile verilen krediler olduğu için kredi almak isteyen kişinin etkileyici bir girişim projesine sahip olması başvurusunun kabul edilmesini sağlaması açısından önemlidir.

Bir başka istisnai durumda kredi başvurusunda bulunmak isteyen ev hanımının kredi notu çok yüksek olan bir kefile sahip olmasıdır. Kefilin bankanın hatırı sayılır müşterisi olması yani bankada yüksek mevduat hesaplarının bulunması banka yönetiminin müşterisinin kefil olduğu kişiye kredi onayını vermesini kolaylaştıracaktır.

Burada bankanın bu talebi onaylayıp onaylamayacağının en önemli belirleyeni kesinlikle kredi miktarı olacaktır. Talep edilen kredi tutarı yükseldikçe bankanın kredi dönüşünü riske atmama isteği de artacağı için kredi onayı alınması zorlaşacaktır.

EV HANIMLARINA KREDİ VEREN BANKALAR 

Kredi talebine karşılık olarak ipotek gösterilebilecek taşınır ya da taşınmaz mallar olması da kredi onayını kolaylaştırır. Ancak ipotekli kredi kullanılacak olsa dahi bankanın bir ev hanımına kredi onayı vermesi yine de zordur. Aynı durum kredi kartı başvuruları içinde geçerlidir.

Ev hanımlarına kredi kartı veren bankalar 2016 yılında yine sadece ek kart başvuruları üzerinden bu talepleri gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Yani ücret bordrosu olmadan kredi kartı ya da kredi kullanımı bankanın aylık ödemelerin aksama riskini yüksek bulması nedeni ile pek mümkün olmamaktadır.

Ev Hanımlarına İpotekle Kredi

Ev hanımlarının bankalardan kredi alabilmesi için diğer bir yöntem ise, ipotek gösterilmesi. Çekeceğiniz kredi miktarı kadar değerli bir gayrimenkulünüzü, ev araba, arsa, dükkan, araba vs. bankaya teminat gösterebilirsiniz. Bu sayede de, borcunuzun tamımı ödendiğinde ipotek kalkar ve adınıza olan gayrimenkulünüzü yine dilediğiniz gibi kullanıma açabilirsiniz. Çalışmayan kişilerin bankalardan kredi alabilmeri için imkan tanıyan son sistem ise, borc karşılık, vadeli nakit teminat. Birkaç banka tarafından sunulan teminat sisteminde, borcunuzun karşılığı kadar nakit parayı, bankada vadeli hesaba yatırıyorsunuz. Örneğin, bankadan 10000 lira kredi çekmek istiyorsunuz ve geri ödemesini 36 ay vade ile yapmak istiyorsunuz. Bu koşukkarda yapmanız gereken, kredi tutarına vade farkı eklendikten sonraki hali kadar, yani krediyi tam olarak geri ödeyeceğiniz miktar kadar parayı vadeli hesaba yatırmanız. 36 aylık krediniz borunca bu para vadede kalır. Siz borcunuzu ödemekte zorlanırsanız, aylık ödemeniz bu paradan çekilir. Krediniz bitene kadar, bunun dışında bu paraya dokunamazsınız. Siz kredinizi öderken de bir taraftan paranız vadede olduğu için de değer kazanmaya devam eder. Borcunuz tamamen bittikten sonra da, vadeli hesaptaki değer kazanmış paranızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 28 Eylül 2014 - 1:46:01

Benzer Konular

Yukarı Çık