Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ev Almak İsteyenlere “Sandık” Modeli

Özellikle alt gelir gurubuna sahip insanların konut sahibi olmaları için çıkarılan sandık modeli; tasarruflu bir şekilde faiz ve vade avantajlarından yararlanılmasını içermektedir. Almanya’da bu model ‘Yapı Tasarruf Sandığı’ olarak bilinmektedir. Türkiye’de bu konuda Bankacılık Düzenleme ve Denetme Kurumu ile Türkiye Bankalar Birliği çalışma yapmaktadır. Öneri üzerine Türkiye’ye sunulan bu çalışmada ekonomik olarak güçlü bir kalkınma modeli oluşturulması istenmektedir.

Sandık Modeli Nasıl İşlemektedir?

Almanya’da yaygın olarak kullanılan bu sitem insanlara ABD’nin mortgage alternatifi gibi değil, tamamen destek ürünü olarak sunulmaktadır. Sosyal devlet politikası olarak dar gelirli insanların yararlanmak isteyeceği bir model olarak sunulan bu sistem bireylere öz kaynak sağlamaktadır. Almanya’daki Yapı Tasarrufları Sandığı modelinde; bireylerin kaç yılda ne kadar para biriktireceği belirlenmekte ve belirlenen limit kadar kredi açılmaktadır. Mesela; 4 yılda 40 bin TL para biriktirebileceğinizi beyan ediyorsunuz. Sistem size 4 yılın sonunda 40 bin TL’lik daha kredi açıyor ve toplam 80 bin TL paraya sahip oluyorsunuz. Sisteme ilk giriş yaparken yaptığınız anlaşmadaki kredi faiz oranı ne ise 4 yıl sonra da aynı oran sabit kalıyor. Bu süre içerisinde banka faiz oranları değişse bile vatandaş bu değişiklikten etkilenmemektedir.

Sandık Modelinde Devlet Katkısı!  

Yapı tasarruflarında devlet katkısı büyük bir öneme sahiptir. Avrupa’da devlet katkısı %20 oranında sağlanmaktadır. Bu katkının parasal katkı olarak sağlanması vatandaş açısından daha cazip ve avantajlı olmaktadır. Dar gelirli insanların parasının korunması için yapı tasarrufundan yararlanılması son derece önemlidir. Türkiye’de bu modelin uygulanması son derece cazip görünmektedir. Devletin parasal olarak destek vermesi, kredi kuruluşlarının sabit faiz oranından kredi vermesi ile birçok vatandaş konut sahibi olabilmektedir. Bankada tutulan mevduat hesabına eklenen katkı ile vatandaşlar evini belli teşviklerle alması sağlanıyor.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2017 - 2:36:52

Benzer Konular

Yukarı Çık