Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Eurobond Nedir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond Nedir?

Avrovil olarak da bilinen Eurobond dış borçlanma senedi olan alternatif yatırım araçlarından biridir. Genelde ülkeler dış borçlanma gibi nedenlerden dolayı ekonomiyi canlandırmak ve açıklarını kapatabilmek amacıyla döviz cinsinden işlem hacmi yüksek olan borçlanma senetleri alırlar. Şirketler ya da devlet tarafından kendilerinin dışında kaynak sağlamak için kullanılan araçlardan biridir.

Piyasalarda uzun vadeli olması, vergi avantajı ve getirilerinin yüksek olması sebebi ile daha fazla tercih edilmektedir. Alım ve satım doğru noktalarda yapıldığı takdirde iyi bir getiri sağlarken upon ödemeleri de yüksek olmaktadır.

Eurobondlarda vadesi daha gelmeden satış yapılabilir ve o güne kadar elde edilen getiri yatırımcıya verilmektedir. Yabancı para birimleri karşılığında satışa sunulup uluslar arası piyasalarda işlem görmektedir. Eurobondlar yüksek getiri elde etmek isteyen yatırımcıların birikimlerini döviz üzerinden değerlendirmeleri için avantajlı bir yatırım aracı olmaktadır.

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond yatırımı yapabilmek için bankadan ya da aracı olan kurumdan yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra alım yapmak istediğiniz miktarı belirmeniz gerekmektedir. Yatırım işlemlerine bu şekilde başlamış olursunuz. Yurtdışından ve yurtiçinden Eurobondlara işlem yapmak mümkündür. Bankalar arasında işleyen bir sisteme sahiptir. Karşılıklı kotasyonlara girilerek fiyatlanırlar.

Ülkemizde birçok banka aracılığı ile Eurobond yatırımı yapmak mümkündür. Kotasyonlar yurtdışından geliyor olsa bile işlem yapılabilmektedir. Yatırımcı bankasına ya da aracı kuruma almak istediği miktarı bildirerek işlemi gerçekleştirir. Çok uzun vadeli olması nedeni ile Eurobondlara ulaşmak küçük yatırımcılar için zor olmakta ve ilgisini çekmemektedir.

Detaylı Bilgi: https://tr.wikipedia.org/wiki/Eurobond

Eurobond alış ve satış işlemlerinde alt limit kotasyona göre belirlenir. Kotasyonlar 500 bin dolar ve katları olarak verildiği için alt limit 500 bin dolar olarak bilinmektedir. Yoğun müşteri talebinde ise talepler teker teker toplanır ve paylara bölünüp işlemler belirlenir. Bu şekilde yapılan işlemlerde 10 bin dolar altında da işlem yapılması mümkündür.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 26 Şubat 2017 - 8:52:34
Etiketler: ,

Benzer Konular

Yukarı Çık