Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Esnek veya Balon Ödeme Planı Nedir?

Bankalar müşterilerine farklı kredi ürünleri sunarken, sundukları bu ürünlerinde bir takım farklı seçenekler ve kolaylıkları da getirmişlerdir. Her sektörde kişiye özel ürünler sunulurken bankalar da müşterilerini daha fazla kişiselleştirdikleri ürünlerle cezbetmeye başlamışlardır.

Kredilerde, evlilik kredilerinden, taşıt kredilerine; konut kredilerinden tarım kredilerine kadar geniş bir yelpazede ürünler sunulurken, bunların geri ödemelerinde de müşterilerin nakit akışları dikkate alınmaya başlanmıştır. Geri ödemelerde de farklı seçenekler sunulur hale gelmiştir.

Kredi Geri Ödemede Getirilen Kolaylıklar

Her çeşit kredinin hem hacimsel hem de adetsel olarak arttığı bir ortamda kredilerin hem vadeleri uzamış hem de geri ödemede kolaylıklar getirilmiştir. Önceleri, kredi ödemeleri sadece sabit faizli ve düzenli aylık ödemeler şeklinde düzenlenirken artık farklı ödeme planları da sunulmaktadır. Bu farklılaşmanın en büyük nedeni müşteri memnuniyeti artırarak, müşterinin kullandığı krediyi daha rahat bir şekilde ödeyebilmesine imkan tanımaktır.

Bireysel İhtiyaç Kredilerinden Konut Kredilerine kadar pek çok kredide müşteriye aylık sabit ödemeli, 3 ayda bir sabit ödemeli, 3 ay ertelemeli aylık sabit ödemeli, azalan veya artan taksit ödemeli, balon veya ara ödemeli, değişken faiz ödemeli gibi çeşitli  seçenekler bulunmaktadır.

Bu geri ödeme planlarından en çok ilgi çekeni şüphesiz ki esnek veya balon ödemeli kredilerdir.

Balon veya Esnek Planını Kimler Tercih Edebilir?

Sadece aylık bir geliriniz varsa ve ek gelir ile ilgili bir beklentiniz yoksa sizin için en uygun olacak geri ödeme planı geleneksel aylık sabit taksitli ödemeler  olacaktır. Yok, düzenli olarak aldığınız aylık gelirinizin yanısıra belirli dönemlerde prim, ikramiye veya kâr payı ödemesi ve benzeri ödemeler de alıyorsanız kullanacağınız kredilerde balon ya da esnek ödemeli geri ödeme planının düzenlemesini bankadan isteyebilirsiniz. Bu ödeme planında belirli dönemlerde toplu ödemeler yaparak kredi tutarınızı azaltabilir ve kredinizin maliyetini düşürebilirsiniz.

Bu tür ek ödemeleri aldığınız dönemleri banka ile paylaşmanız durumunda aldığınız bu ek ödeme tarihleri doğrultusunda mutlaka sizin için esnek ve ara dönemlerde balon ödeme yapmanıza olanak tanıyan bir geri ödeme planı çıkartılacaktır. Bu da kredinizi kolaylıkla ödeyebilmenize olanak tanıyacaktır. Balon ödemelerinizin, nakit akışınız doğrultusunda 3 ayda bir balon ödemeli, 6 ayda bir balon ödemeli ya da yılda bir balon ödemeli olarak düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

Eğer kredi taksitlerinizi ödemeye hemen başlayamayacaksanız, bankanız tarafından kredi geri ödemelerinizi 3 ay sonra başlatacak esnek bir ödeme planı da sunulabilir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2017 - 1:29:53

Benzer Konular

Yukarı Çık