Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Günümüzde ticari alanda faaliyet gösteren bir çok kooperatif vardır. Bu kooperatiflerden birisi de Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi olmaktadır. Bu kooperatifin temel amacı; esnaflara ticari alanda ihtiyaç duydukları kredi imkanını sunarak üretime destek olmaktır. Bu bağlamda esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar temin edildiğinde esnaf ve sanatkarlar kooperatifi esnaflara kredi olanakları sunmaktadır.

Esnaf Kefaret Kredisi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri esnaflara mali destek sağlamak amacı ile esnaf kefaret kredisi imkanı sunarken esnaflarda bir takım şartlar aramaktadır. Bankaların aradığı şartlar başında;

– Başvuran kişinin esnaf ve sanatkar olması,

– Kişinin esnaf ve sanatkar sicilinde kayıtlı olması,

– Başka bir kooperatife ortaklığın olmaması,

– Kredinin kullanılacağı için aynı zamanda krediyi verecek kooperatifin çalışma alanında yer alması aranan temel şartların başında gelmektedir. Bu bağlamda esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri esnaf kefalet kredisi kefil şartları konusunda da farklı taleplerde gelir belgesi ve benzeri gibi taleplerde bulunabilmektedir.

Esnaf Kefaret Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf kefaret kredisi başvuru şartlarını taşıyan her esnaf bu krediye başvuru yapabilir. Kredi çekmek isteyen esnaflar;

– Yazılı bir dilekçe vererek kooperatife yazılı olarak başvurarak kredi başvurusu yapabilirler.

– Kooperatif kurulu yazılı dilekçe verene esnafın tüm şart ve koşullarını araştırarak bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve kuruldan 15 gün içinde olumlu ve olumsuz yazılı bir cevap gelir.

– Şayet kurul olumlu bir cevap verir ise kredi teklifi Halk Bankası’na iletilir ve istihbarat raporu olumlu sonuçlandığı takdirde kredi çıkmış olur.

Esnaf Kefalet Kredisinin Faiz Oranları

Esnaf kefalet kredisi en fazla 150 bin TL olarak verilmektedir. Bu doğrultuda esnaf kefalet kredi faiz oranları 2017 yılı verilerine göre de düzenlenmiştir. Bu düzenlemelere göre; 1 yıla kadar olan kredilerde %4 faiz oranı uygulanırken 1 yıldan fazla süren vadelerde ise %5 oranında faiz oranı uygulanmaktadır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 18 Ekim 2017 - 5:03:06

Benzer Konular

Yukarı Çık