Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Ülkemizin durumu malum olduğundan, hemen hemen esnaf ve sanatkarlarımızın yüzde doksanı işlerini yürütebilmek, geçimlerini devam ettirebilmek için tüm bankalardan farklı kredi olanaklarını araştırmaktadırlar. Ülkemizin son yıllarında esnaflarımızı ve sanatkarlarımızı desteklemeye yönelik pek çok kredi fırsatları bulunmakta, sunulmaktadır. Bizler de bu yazımızda esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir biraz ondan bahsedelim, esnaf ve sanatkarlarımıza yardımcı olalım. Böylelikle devletin bizlere vermiş olduğu kredi imkanlarından birisi olan esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir birlikte öğrenmiş olalım.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatiflerinde yer alan esnaf ve sanatkarlara kredi çekerlerken kefil olmaktadırlar. Onların daha iyi imkanlara sahip olması, borçlarını ödeyebilmesi ve ya işlerini büyütmesi gibi sebeplerden dolayı kredi kullanmaları sırasında kefalet vermektedir. Esnaf kefalet kredisinin şartlarını aşağıda görüleceği üzere şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Esnaf ya da sanatkar olmak
  • Esnaf ve Sanatkarlar odasına üye olmak, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı sicilin bulunması
  • Kefalet veren kooperatiflerin bölgesinde bulunan adreslerden birinde ikamet ediyor olmak yada iş yeri bulunduruyor olmak
  • Eş zamanlı birden fazla Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri ile ortak olunmaması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilmiş olan şartları taşıyan esnaf yada sanatkar vatandaşlarımız Esnaf kefalet kredisi başvurusunda bulunabilirler, bulunmaması için hiç bir sebep yoktur. Başvuru için yetkili tek banka Halk Bankası’dır. Esnaf yada sanatkarlar, kredi çekerken ortağı olduğu kooperatif Halk Bankası’na karşı kendisine kefil olmaktadır. Bu tarz kredilerde ticari kredi ile esnafın kullandığı kredi arasındaki fark da devlet tarafından karşılanabilmektedir.

Esnaf kefalet kredisi alabilmek için yukarıdaki tüm şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartları taşıyan her esnaf yada sanatkar kişi bağlı bulunduğu kooperatife yazılı olarak müracaat edebilirler. Yönetim kurulu esnaf yada sanatkarın bu müracaatlarını değerlendirmek üzere başvuruyu kabul eder, ardından kurul ne kararı kabul ne de red şekli ne ise sebebi ile birlikte 15 iş günü içerisinde yazılı olarak esnaf ve sanatkarlara iletmek zorundadır. Başvurunun olumlu olması durumunda kooperatif Halk Bankası’na gerekli tüm bilgileri gönderir. Bankanın da tüm bu işlemleri incelemesinden sonra onayı beklenir, onay verir ise ardından kredi başvurusu sonuçlanmış olur.

Detay: Esnaf Kefalet Kredisi

Anlaşıldığı gibi esnaf kefaletten kredi nasıl çekilir sorusu tüm bu onaylardan ve incelemelerden geçmektedir. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2016 - 8:48:19

Benzer Konular

Yukarı Çık