Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?

Kredi talebinde bulunduğunuz bankaların, kişiye kredi verip vermeyeceği konusunda, krediyi talep eden kişi hakkında bir çok incelemeleri ve talepleri olmaktadır. Bankaların, inceleme baktığı ilk durum kişilerin aylık gelirdir. İkinci durum ise kişilerin kredi notudur. Bu iki durum, bankanın istediği kriterlere uygun ise kredi onaylanır. Bankalar bazı durumlarda, daha kapsamlı bir araştırma yapabilmektedir. Bu araştırmayı yaparken, kişinin evli ve eşinin çalışıyor olması gibi durumları incelemektedir. Bankanın inceleme yaptığı kişi kişi evli ise, ilk bakacağı eşinin kredi notu ve yasal takip durumudur.

Eşin Yasal Takip Durumu 

Eşlerden biri yasal takip sürecinde ise banka talep edilen krediyi onaylamayacaktır. Bazı bankalar böyle bir durumda, yasal takipe girmemiş eşe düşük miktarda ihtiyaç kredisi verebilmektedir. Kredi tutarı yüksek olan, konut kredisi veya taşıt kredisi gibi taleplerde, eşin yasal takipte olması krediyi onayını olumsuz etkileyecektir. Yasal takibe alınmış kişinin, kredi sicili bozulacağından, kredi sicilinin temizlenmesi için 5 yıl beklemek zorunda kalacaktır.

Eşin Kredi Notu

Kredi başvurusu yapan kişinin, eşin kredi notunun düşük olması, belirli durumlarda bankalar açısından önemli değilidir. Burada bankalar için önemli olan kredi başvurusu yapan kişinin gelir düzeyi ve kredi notunun yüksek olmasıdır. Kred notu yüksek kişilerin bankalardan kredi kullanması kolaydır. Eşlerin her ikisininde kredi notu düşük ise banka kredisi kullanmak sıkıntılı bir duruma dönüşebilir. Eşinizin ve sizin kredi notunuz düşük ise kredi notunuzu yükseltmeye çalışmalasınız. Kredi notunu yükselmek içim, banka ödemelerini düzenli ve zamanında yapmalı, kredi kartı son ödeme tarihinden önce yapmalı ve gecikmeye girmemelisiniz. Bankalar kredi başvurusu onayında, kredi çeken kişinin kredi notuna bakacağından, kredi talebinde bulunan kişinin kredi notunun yüksek olaması gerekir.

 

Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 7 Kasım 2017 - 5:06:08

Benzer Konular

Yukarı Çık