Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Eşim Yasal Takipte Kredi Kullanabilir Miyim?

Kredi alma konusunda kişinin finansal geçmişinin önemli olduğu bilinen bir gerçek. Fakat evli kişilerde eşlerden birinin finansal anlamda sıkıntıda olması diğer eşin finansal durumuna etki edebilir.

Evlilikte Eşin Kredi Durumu

Evlilik kurumu kadın ve erkeğin herşeyi beraber üstlenmesi olarak ifade edilebilir. Bu nedenle kredi çekerken eşin borcu olması kredi çekecek kişi için kredi alma sürecini zorlaştıracak bir etken olarak öne çıkıyor. Kişilerin borçları ayrı ayrı değerlendirilmesine rağmen bankalar kredi verirken sadece kişilerin kredi durumlarını değil aynı zamanda ailedeki kişilerin de kredi durumunu incelemektedir.

Yasal Takip Kredi Alma Sürecini Zorlaştırıyor

Bankalar kredi verme sürecinde eşlerin finansal durumunu kontrol ederler. Eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyen kişilerin eşleri yasal takipte olduğu için kredi çekim sürecinde sorunlar yaşanır. Yasal takip süreci ise ödemelerin aksatılması durumunda ortaya çıkar. Yasal takip şartları, yasal takibin öncesi ve sonrasında neler yapılacağı ilgili kanunlarla düzenlenmiştir. Ayrıca yasal takip sürecinin bankalarla yapılacak her türlü işlemi zorlaştırdığı bilinmesi gereken önemli bir bilgidir.

Kredi Notu Yasal Takip Sürecini Etkilemiyor

Kredi alımı sürecinde yapılan yanlışlardan birisi de kişinin yüksek kredi notu olmasının yeterli olmayacağını düşünmemektir. Kredi notum yüksek eşim icralık ben kredi çekebilirmiyim sorusuna genellikle bankalar tarafından olumsuz yanıt verilmektedir. İcra süreci borç ödenmeme ile başlayan yasal takip sürecinin son aşamasıdır ve borcun tahsili için uygulanacak son aşamadır. Bu aşamaya gelmiş bir kişinin eşi finansal olarak en az risk grubunda olsa bile kredi alımı sürecinde problem yaşayacaktır.

Kredi Kullanabilmek İçin Ne Yapılmalı?

Böyle durumlarda kredi kullanabilmek için yapılması gerekenler arasında yasal takip süreci esnasında olaya müdahale etmek ve borçları sona erdirmektir. Ayrıca eşlerin birbirine destek olması ve birlikte ödeme planı yapması gibi seçenekler değerlendirilmelidir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 6 Ekim 2017 - 5:10:58

Benzer Konular

Yukarı Çık