Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Eşim İle Ortak Konut Kredisi Kullanabilir Miyim?

Evlilik hayatı müşterektir. Bu bankalar için de aynıdır. Tüm bankalardan, evli eşler ortak konut kredisi kullanabilmektedirler. Bankalardan ortak konut kredisi çekmek için eş olmanıza bile gerek yoktur. Kardeş veya kan bağı olmayan farklı iki ortak da, ortak konut kredisi çekebilirler.

Ortak Konut Kredisi Kullanım Şartları

Türk Medeni Kanuna göre evlendikten sonra edinilen mülkler ortaktır. Bu yüzden eşiniz ile ortak konut kredisi çekip, ortak tapu edinmek gerekli bir durum olmayabilir. Bankalar tüm kredi çeşitlerini müşterilerine kredi vermeden önce banka sicilini incelemektedirler. Ortak konut kredisinde ise, ortak kredi kullanan her iki kişinin de banka sicili incelenmektedir. Bu sebeple ortak kredi çeken kişilerin her ikisinin de banka sicilinin iyi olması birinci şarttır.
Diğer bir şart ise, kullanacağınız kredinin aylık taksit tutarı, eşiniz ve sizin aylık maaş toplamınızın %45’i kadar olması gerekmektedir. Bankalar tüm kredi türlerini verirken aile içi geliri baz almaktadır. Bu yüzden kredinin aylık taksit tutarının, aile içi aylık gelirinin %45 oranında olmasını şart koşmuştur.
Ortak ev satın almak için başvurulan kredilerde, kredi sahibi iki kişi olacağından, kredi faizleri de iki kişi üzerinden hesaplandığından faiz yüksek olacaktır.

Ortak Konut Kredisi Kullanılarak Alınan Evlerin Tapusu

Tüm konut kredilerinde, kredi kullanılarak alınan evin tapusu, kredi sahibi üzerine olmaktadır. Kredi ortak ise, evin tapusu ortakların üzerine yapılır. Kredi ödemeleri yapılırken de konutun %50 ‘i veya tamamı satılabilir. Yarı hisse satışlarında, eve ortak olan kişide konut kredisine ortak olarak, kredi ödeme yükümlülüğü altına girer. Bu işleme tapuya ortak ekleme adı verilmektedir. Her konut kredisinde olduğu gibi, ortak konut kredisinde kredi ödemeleri bitene kadar, evin tapusuna banka ipotek koymaktadır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 7 Kasım 2017 - 2:36:41

Benzer Konular

Yukarı Çık