Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Erken Kredi Kapatma İndirimi Hesapla

Yapılan yeni düzenlemeler sayesinde artık borçlarını erken ödeyen kişiler erken kredi kapatma indiriminden yararlanabilmektedir. Bu krediler konut kredileri ve ihtiyaç kredileri için özel olarak hesaplanmaktadır. Konut kredileri için erken ödeme indirimi hesaplama işleminde bulunmak istenen kişilerden ödenen miktara ve çekilen krediye göre düzenleme yapılmaktadır. Konut kredisi erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin krediyi aldıkları bankaya gitmesi gerekmektedir. Bunun yanında konut kredisi erken ödeme sistemi üzerinden yapılan uygulamalar ile genel faiz oranları esas alınmaktadır.

Konut Kredisi Erken Kapatma Hesaplama

 

konut-kredisi

Kredilerin indiriminde kredinin sabit veya değişken faizli olması göz önünde bulundurulur. Bu nedenle yapılacak olan indirimlerde kredi tiplerine göre ödeme indirimi de hesaplanmaktadır. Bu yönetmelik içerisinde kredi ile birlikte verilen sigortalarda da bir düzenleme yapılacak kredilerin düzenlenmesine göre yeni bir kural da bulunuyor. Buna göre müşterilerin imzası ve kendi istekleri olmadan konut kredilerinin yanında herhangi bir sigorta yapılamaz. Bu sigortaların faiz oranları veya masrafları da indirim uygulanarak müşterileri verilmektedir. Ayrıca poliçedeki teminat tutarından yüksek işlem yapılamaz. Konut kredilerinde yapılan erken ödeme indirimi düzenlemeleri bu şekilde yapılıyor.

İhtiyaç Kredisi Erken Kapatma

 

İhtiyaç kredileri için kredi kapatma indiriminde ise birtakım farklılıklar görülebiliyor. İhtiyaç kredileri erken kredi kapatma işlemlerinde temerrüde düşen kişilerden de yüzde 30’un üzerinde faiz alınmamaktadır. İhtiyaç kredisinde sözleşme imzalanırken en düşük faiz üzerinden değerlendirme yapılmasına da karar verilmiştir.

ihtiyaç kredisi

Tüketici Kanununa göre kredilere yönelik yeni bir düzenleme kabul edilmektedir. Bu düzenlemeye göre kredisini erken ödeyen kişiler faiz ve maliyet miktarlarında indirim hakkı alabilmektedir. Buna ek olarak kredi sözleşmelerinde en düşük faiz oranına yer verilerek faiz değişikliğinin ise 60 gün içinde borcunu kapatana yansıtılmaması planlanacak. İhtiyaç kredisi erken ödeme ve diğer temerrüde düşen müşterilerde faiz oranlarında yüzde 30 sınırı uygulanacak. Buna ek olarak limit aşılması durumunda müşteriye anlık olarak bir geri bildirim yapılacak. İndirim düzenlemesinde çeşitli uygulamalar da bulunuyor.

İhtiyaç kredisi alarak borçlarını ödeyemeyen kişiler için gerekli olan düzenlemeler bankalar bildirmektedir. Konut kredisi veya ihtiyaç kredileri için erken kredi kapatma indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin ilgili bankalara başvurması gerekiyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 21 Eylül 2015 - 11:55:19

Benzer Konular

Yukarı Çık