Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Erken Emeklilikte Son Durum Yaşa Takılanlar Ne Olacak?

İnsanlar emekli olabilmek için uzun seneler çalışmaktadır. Erken Emekli olma şartları arasında prim günlerini tutturmak ve yaş şartını doldurmak bulunmaktadır. Kişi bu şartları sağladıktan sonra artık çalışmaya son vererek geri kalan hayatı boyunca dinlenmekte ve çalıştığı sürelerin karşılığı olarak da devletten maaş almaktadır. Bu maaş kişinin çalışma hayatı boyunca aldığı maaşların gösterilmesine bağlı olarak ödenmektedir. Yani kişi asgari ücret düzeyinde maaş aldıysa da ya bu şekilde gösterildiyse kişi bu maaş üzerinden emekli maaşı almakta, sigorta primleri yüksek olarak aldıysa emekli maaşı da yüksek olmaktadır. Ancak ülkemizde çalışma şartlarının uzun olması insanları da son derece yorulmasına neden olmaktadır. Bu sebepten ötürü devlet emekli olmak isteyenlere karşı politikalar yürütmekte ve erken emekli olmanın önünü açmaya çalışmaktadır. Yeni yapılan yasal düzenlemelerle erkenden emekli olmak mümkündür. Ancak bunun için belirli şartları tutturmak gerekmektedir. En önemli şart da yaş şart olarak bilinmekte ve kişilerin emekli olmaları için belirlenmiş olan yaş şartını tutturmaları gerekmektedir.

Yaş şartı, sigorta ve primlerini dolduran ancak emekli olmak için gerekli olan yaş şartını bekleyenler için gerekli olan bu kanun pek çok emekli olmak isteyen kişinin yüzünü güldürecek nitelikte bir yasa olarak dikkat çekiyor. Yasanın gerçekleşmesi halinde yaş şartına takılan ancak prim günlerini dolduran 100.000’ e yakın kişi rahatlıkla emekli olabilecek. Bu, erkekler ve kadınlar için de farklılık gösteren bir uygulama olmasıyla dikkat çekiyor. Üç çocuğu olan kadınların emekli olmaları erkeklere göre çok daha kolay. Zira üç doğum yapış bir kadın en az 6 yıl çalışmış gibi kabul ediliyor ve primleri de buna göre yapılıyor.

ERKEN EMEKLİLİK

ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM

1999 yılından önce işe başlayan kişilerin rahatlıkla emekli olabileceği bir sistem konusuyken bu tarihten sonra işe giren kişilerin emekli olmaları için gerekli olan şartlara bir de yaş şartının eklenmesi kişileri büyük bir sıkıntıya sokmuştu. Bu düzenlemeye göre prim günlerini ve sigortalı süreyi tutturmuş olan kişilerin emekli olmaları için gerekli olan yaş şartı 1999 ve 2008 tarihleri arasında işe girenler için kadınlarda 58 erkeklerde 60 olarak belirlenmiştir.   2008’ den sonra yapılan düzenlemelerle bu süre her yıl bir bir arttırılmak suretiyle uzatılmıştır. 2048 için kadın ve erkek için de 65 olarak belirlenmesiyle sonuçlanmıştır. Bu oldukça büyük bir sıkıntı yaratmıştır ve emekli olmak isteyen kişiler için uzun bir süreye tekabül etmektedir.

Hal böyle olunca yeni düzenlemelere gidilmesi gerekmiş ve yeni taslaklar hazırlayarak başbakana sunulası amaçlanmaktadır. Yeni yapılacak olan düzenlemelerle emeklilik şartlarının kısaltılması ve kişilerin kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlamak adına kısa süreli çalışma süreleri de vadediyor. Başbakanın onaylaması durumunda kişilerin emekli olmaları için çalışmaları gereken süre kısaltılacak ve böylece hem erkekler hem kadınlar emekli olabileceklerdir.

Kadınlar için Erken Emeklilik Hesaplama

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kadınların erkeklere oranla emekli olmaları çok daha kolay olarak dikkat çekmektedir. Bunun sebebi de kadınların doğum yapıyor olmalarıdır. Çocuk üzerinden emekli olmak üzere bilinen bu uygulamaya göre kadınlar için her çocuk üzerinden 2 yıllık bir süre çalışıyor olarak kabul edilip prim oranları bu şekilde yatırılmakta ve bu sayede kadınlar daha kolay emekli olabilmektedir. Ayrıca dışarıdan da emekli olmak mümkün olarak bilinmektedir. Özellikle kadınların yararlanmakta olduğu bu uygulamaya göre dışarıdan primleri ödeyerek de emekli olmak yeni uygulamaya geçen aysa tasarılarıyla son derece mümkün olarak dikkat çekiyor. Siz de prim günlerinizi hesaplayabilir ve ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Ağustos 2016 - 11:37:32

Benzer Konular

Yukarı Çık