Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı

Emekliye Kredi

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşlarına üç maaş tutarında avans verilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Çalışmanın bitiminde ise emekli kişiler isterlerse avans talebinde bulunabileceklerdir. Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı bu yazımızda da verilecek bu kredinin ve emekli kişilere sağlanacak diğer ayrıcalıkların detaylarına değinelim.

Haber: Emekliye Devletten Avans Müjdesi

2016 yılı boyunca yapılan çalışmalarla pek çok kişiye faizsiz kredi sağlanacaktır. Bu yıl içerisinde işçi ve memur emeklisi kişilere kredi verilmesi planlanmaktadır. Emekliler için yapılacak olan devlet destekli faizsiz kredi uygulamasıyla bütün emekli kişiler mevcut olarak aldıkları maaşın 10 katına kadar bir miktarı faizsiz kredi olarak kullanma imkanına sahip olacaktır. Emekli olan kişiler bu hakkın yanı sıra vadesi uzun tutulan bu kredi avantajından 1 yıllık geciktirme hakları da olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu veya Bağ-Kur emeklisi olan kişiler için zam ve faizsiz kredi verilmesi ve bu kişilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Esnaf emeklisi olan kişilerin de maaşlarında Sosyal Güvenlik Kurumu kesintilerinin kalkması hakkında düzenlemeler getirilecektir.

Emekli vatandaşların yaşadığı geçim sıkıntısının artış göstermesiyle birlikte emekli kişilere devlet destekli kredi konusu gündeme gelmiştir. Emekli kişilere kredi alabilme imkanı sunacak Kamu bankaları faizsiz olarak bu krediyi emekli kişinin maaşının 10 katına kadar olan bir miktarı vereceklerdir. 1 Yıl öteleme ve uzun vadede ödeme imkanı da sunacak bu kredi emeklilere. Devlet destekli bir şekilde emekli kişilere verilecek olan kredinin verilme çalışmaları henüz tamamlanmış değil.

Bilgi: Emeklilere Müjde! Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı

Devlet destekli faizsiz kredinin öncesinde yeni çıkarılacak yasa ile ilk olarak emekli maaşlarına 100 TL zam yapılacağı biliniyor. Yapılacak düzenlemelerle emekli kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile üç maaş avans alabilmenin yanı sıra alınan maaşın 10 katına kadar bir miktarını faizsiz kredi olarak çekebilecektir. Kredilerin devlete ait bankalardan verilmesi ve emeklilere bu bankalardan ödeme yapılması beklenmektedir.

Faizsiz emekli kredisi alınması için gereken şartlar da şu şekildedir;

  • Bankalara borçlu durumda olmamak.
  • Kredi kartı borcu olmamak veya maaşları ile kredi kartı borcunu kapatamayacak durumda olmamak.
  • Kredi notunun istenenden düşük olmaması.
  • İcra, avukata verilmiş veya kara listeye alınmış olmamak devlet destekli faizsiz emekli kredisi alabilmenin koşulları arasındadır ve bu şartları karşılamayan kişiler devlet destekli faizsiz emekli kredisi alamayacaklardır.

10 katına kadar alınabilen faizsiz emekli kredisini emekli kişi bu 10 kata kadar istediği miktarda kullanabilecektir. Kredinin geri ödemeleri ise emekli kişinin maaşından taksitlere bölünmüş şekilde kesilecektir. Taksitlerin ödemeleri yapıldığı dönem boyunca emekli kişi maaşını da faizsiz emekli kredisi aldığı bankadan alacaktır. Bu şekilde taksit miktarları direkt olarak mevcut hesaptan kesilecek, emekli kişinin herhangi bir ekstra işlem yapmasına gerek olmayacaktır.

Yakın zamanda duyurulan konut kredisi faizlerinin düşmesiyle birlikte emekli kişiler de bankalardan düşük faizli emekli konutu kredisi alabileceklerdir. %0.90 seviyesine kadar düşürülmüş olan bu düşük faizli konut kredisinden vatandaşlar yararlanabilecekler.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 25 Eylül 2016 - 6:01:35

Benzer Konular

Yukarı Çık