Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emeklilere Maaş Promosyonu Yeni Gelişmeler

Emeklilik çalışma hayatının son noktası olan ve her çalışanın hayalini kurduğu bir aşamadır. Yıllar süren yoğun çalışma sonrası, yapılan hizmetler karşılığında tabiri caizse kişinin dinlenme evresidir. Bu evreyi sorunsuz geçirebilmek adına da emekli maaşı oldukça önemli bir yer tutmakta. Uzun soluklu iş hayatının ardından geçim derdi çekmeden emekliliğinin tadını çıkarmak da her çalışanın hakkıdır. Hakkı olan bu rahatlığa erişebilmek ise günümüz koşullarında pek de kolay olmadığından, hükümet emeklilere yönelik yeni düzenlemeler yapmaktadırlar.

Geçtiğimiz günlerde sitemizde de bahsettiğimiz emeklilere maaşına göre promosyon sürecinde yeni gelişmeler kaydedildi. Bankalar ile Çalışma Bakanlığı arasında sürdürülen görüşmeler hız kazanırken, emekli vatandaşlar da Kurban Bayramı’ndan önce ödemelerinin yapılmasını beklemekte. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, önceki süreçte emekli maaşlarının tutarına göre kademelendirme yapılacağını daha önce dile getirmişti. Kademelendirme ‘500 TL’nin altında maaş alanlar’ , ‘500-1000 TL arasında maaş alanlar’ , ‘1000-2000 TL arasında maaş alanlar’ ve ’2000 Tl ve üzeri maaş alanlar’ ayrımlarına göre belirlenecek. Bu düzenlemeye göre yüksek maaş alanın promosyonu da yüksek tutulacak.

Emekliler, maaşları hangi aralıkta ise ona göre promosyon alacaklar. Bu miktarın 150-300 TL arasında olması ve 3 yıllık promosyonun peşin olarak verilmesi tahmin ediliyor. Bankalar ile Çalışma Bakanlığı arasındaki pazarlık beklenildiği gibi sonuç verir ise, 500 TL’nin altında maaş alanların 3 yıllık promosyon bedeli 450 TL olacak. Aynı şekilde 2000 TL ve üzeri maaş alanların 3 yıllık promosyon ödemesi 900 TL olacak. Sürenin bitmesinin ardından emekliye bir kez daha 3 yıllık promosyon ödemesi yapılacak.

Emekliye maaşına göre promosyon’ un son gelişmelerinden biri de, emeklinin parasını bankada tutma süresinin promosyon tutarında etkili olacağı. Parasını hemen çekmeyip de bekleten emekli, daha fazla promosyon ödemesi alabilecek.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 30 Ağustos 2016 - 2:26:09

Benzer Konular

Yukarı Çık