Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emekli Promosyonu Ne Zaman Verilecek?

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği emeklilik promosyonu tam bir yılan hikayesine dönüşmüş olsa da, o yıl bu yıl olacak. Kamu bankaları ve özel bankaların katılacağı bu kampanya ile, en az 2 yıl boyunca maaşını o bankadan alacağının sözünü veren ve bankalara göre değişen birkaç kriter ile birlikte yine bankalara göre değişen rakamlar ile emeklilik promosyonu verilecek. Mart ayında emeklilerin almaya başlaması beklenen bu promosyonun yaklaştığı haberi birçok emeklinin yüzünü güldürdü. 350 TL’den başlayacak ve özel bankalarda müşteri çekmek adına 800 TL’ye kadar yükselecek. Geçtiğimiz yıl 2017’nin başında promosyon almayı bekleyen emeklilerin hayalleri biraz daha gecikmeli olarak gerçekleşecek.

“Yaklaşık 12 milyon emekliye yapılacak”

Toplamda 12 milyon emekliye tek seferde yapılacak olan bu ödemeler, bankalara göre değişen kriterler ile yapılacak. Şimdilik özel bankalardan emeklilik promosyonu ile ilgili bir adım atılmış olmasa da, Ziraat Bankası promosyon almak isteyen emekliler için şartlarını belirledi. Banka, ilk üç yıl içerisinde 1000 TL’den az emekli maaşı alan emekliler 300 TL, 1000 TL ile 2000 TL arasında emekli maaşı alan emekliler 375 TL ve 2000 TL’den daha yüksek bir emekli maaşı alan emekliler de 450 TL promosyon alacak. 3 ay içinde yatması beklenen ödemeler için Garanti Bankası ve İş Bankası da anlaşma imzaladı.

Bankalar Yarışta!

Ziraat Bankası’nın belirlediği bu rakamlara göre özel bankaların daha yüksek tutarlı emekli promosyonu ödemeleri bekleniyor. Böylece 12 milyon emekli de en yüksek promosyonu veren bankayı tercih edebilecek. Birçok emekli, alacağı bu promosyonu aylardır bekliyor. 2017 yılının başında yapılması beklenen ödemelerin Mart ayına ertelendiği açıklanmıştı. Emekli müşterilerini kaçırmak istemeyen ya da daha fazla emekli müşteriye sahip olmak isteyen özel bankalar da kolları sıvadı. Rakamların bazı bankalarda 900 TL’ye kadar çıkacağı konuşuluyor. Ödenecek rakamların emeklinin aldığı emeklilik maaşına göre değişiklik göstermesi bekleniyor. Toplamda 18 bin emekli müşterisi bulunan İş Bankası ve 440 bin emekli müşterisi bulunan Garanti Bankası da bu anlaşmaya imza atan bankalar arasında yerini aldı. Böylece Mart ayından sonra emekliler, SGK ile protokol imzalayan bankalara geçiş yaparak emeklilik promosyonu alabilecek. Tabi bunun da bazı şartları var. Bankaların öncelikli şartı en az 2 yıl boyunca maaşını bu bankadan almak oluyor. Dolayısıyla banka değiştirmek isteseniz bile bunun için 2 yıl beklemeniz gerekecek. Yine de emeklilerin önemli bir bölümü, bu promosyonu almak için gün sayıyor. Peki, bankaların da müşteri yarışında olduğu şu günlerde emeklilik promosyonu için hangi banka ne kadar verecek? Kimler hangi bankayı tercih edecek? Mart ayından sonra bekleyip göreceğiz…

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 4 Şubat 2017 - 9:58:49

Benzer Konular

Yukarı Çık