Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kredi kullanmayan insan yok gibidir. Bu nedenle kredilerin ödenememesi durumunda, insanlar zor durumda kalmaktadır.

Ödeme güçlüğü yaşayan gelir grubundaki insanların başında emekliler gelmektedir. Emekli maaşıyla geçinmenin oldukça zor olduğu günümüzde, kira ödemek zorunda kalan emekliler için durum daha da kötüdür. Bu nedenle emeklilere özel krediler veren bankalar, bir çok emeklinin sık sık ziyaret ettiği bankalardır.

Emeklilere maaşlarının 15 katına kadar kredi verilmektedir. Bu krediler sayesinde bir çok kişi gibi, emekliler de borç yükü altına girmiştir. Emekliler genelde maaş aldıkları bankalardan kredi çektikleri için, kredi geri ödeme miktarları maaşlarından otomatik olarak çekilir.

Ancak farklı bankalardan kredi çekilmesi durumunda, ödemelerin aksaması söz konusu olabilir.

Krediler Ne Zamana Kadar Ödenmezse Yasal Takip Başlar?

Krediler, maaş gününden sonraki herhangi bir gün ödenmek üzere hesaplanır. Ancak kredilerin her ay belirlenen tarihte mutlaka ödenmesi gerekir.

Bir gün bile gecikme yapılırsa, kredi notunuz düşer ve bu nedenle ödeme tarihinin geçmemesi önemlidir. Krediler üç ay üst üste ödenmezse, yasal takip başlar. Bu süreç içinde ilk ay ödemelerde gecikme olduğunda, banka tarafından aranırsınız ve ödemenin yapılması beklenir. Ödeme yapılmazsa, ödeme yapılana kadar aranmaya devam ederseniz.

Bazı bankalar taksitlendirme yapabilmektedir. Ancak bu durum söz konusu olmadığında, üç dönem üst üste ödeme yapılmazsa, dosyanız avukatlık bürosuna gönderilir. Bu aşamadan sonra da, her gün defalarca değişik telefon numaralarından aranmaya başlarsınız.

Kredilerin Ödenmemesi Durumunda Ne Olur?

Kredilerin üç ay üst üste ödenmemesi durumunda, dosyanız bankanın avukatlık bürosuna verilir ve borcunuzu ödemeniz için size değişik seçenekler sunarlar.

Bu seçeneklerden birini kabul ederseniz, süreç sizin lehinize işler ve aksatmadan ödeme yapmanız durumunda sorunsuz bir şekilde taksitlerinizi ödersiniz. Ancak avukatlık ücretlerini de ödemeniz gerekebilir. Eğer yine de ödeyemezseniz bu sefer bitmek bilmeyen bir telefon trafiğe maruz kalırsınız. Avukatlık bürosu sizi defalarca arayarak psikolojik baskı sürecine girer.

Çoğunlukla kendini avukat olarak tanıtan çağrı merkezi elemanları tarafından aranırsınız ve bir çoğu da sizi tehdit eder şekilde borcunuzu ödemeniz için taciz etmeye başlar. Bu durumda ödeyeceğiniz miktar artar. Çünkü avukatlık ücretleri ile birlikte, bu kişilerin prim almasını sağlayan bir çok ödeme yapmanız gerekecektir.

Bu durumda da ödeyemezseniz, hakkınızda icra davası açılır ve alacakların eve haciz getirilerek alınması kararı verilir.

Emekli Maaşına Haciz Gelir Mi?

Eğer evinize gelen haciz memuru almaya değer bir şey bulamazsa, tutanak tutup gider. Maaşınız ya da diğer gelirlerinize haciz konulması için başvuru yapılır.

Eğer emekli sandığı emeklisiyseniz, maaşına haciz konur ve belirli bir miktarı maaşınızdan kesilmeye başlayan borcunuz ödenmeye başlar. Ama SGK emeklisiyseniz, maaşınıza haciz konmaz. Bu nedenle borcunuzu ödemediğiniz sürece, her zaman bu borç katlanarak ödenmek üzere sizi bekler. Emekli maaşına haciz gelir mi sorusunun cevabı hem evet, hem hayır olarak verilmiş olur.

Ancak adınıza kayıtlı bir malınız varsa, bankada paranız varsa, bunlara haciz koyan banka, alacağını tahsil eder. Ölmeniz durumunda ise, hayat sigortası yaptırmadıysanız, borçlarınız mirasçınıza kalacaktır.

Emekli Olanlar En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekli maaş müşterileri maaşlarının  15 katına kadar kredi çekebilir. Ancak başka bir gelir ya da mal varlığı varsa, bu oran yükselebilir.

Kredi çekebilmek için emeklilerin de kredi notlarının yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle kredi notunun yüksek olup olmadığının belirlenmesi, daha sonra kredi kullanılması ve ödenebilecek miktarlarda krediler çekilmesi, sorun yaşamamak için önemlidir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 11 Eylül 2016 - 4:59:08

Benzer Konular

Yukarı Çık