Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Bankaların evin değerinin kaçta kaçı kadar kredi verdikleri, kredi yoluyla ev sahibi olmak isteyen kişiler tarafından en çok merak edilen konudur. Evin değerinin tamamına kredi veren banka maalesef ki yoktur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aldığı karara göre bankalar ev değerlerinin belli bir kısmına kredi verebilirler. Peki bankalar evin değerinin yüzde kaçına kredi verir?

Bankalar evin toplam değeri yerine, belli bir oranına kredi verme yoluna giderler. Geçen sene bu oran evin eksper değerinin yüzde 75’i iken, yeni yapılan bir düzenlemeyle bu oran yüzde 80’e çekilmiştir.

Peki Evin Eksper Değeri Ne Demektir?

Bankanın görevlendirdiği bir uzman ekip satın alınmak istenen evin fiyatını belirler ve bir eksper raporu hazırlar. Bu uzman ekip değer belirlerken evin içine, yaşına, konumuna, kaçıncı katta olduğuna ve civar evlerin fiyatlarına bakar ve bir fiyat biçer.

Eksper değeri belirlenirken, ev sahibiyle yapılan pazarlık sonucunda çıkan rakamla ilgilenilmez. Yani bir evin 200 bin liraya satın alınması bir şey ifade etmez. Çünkü konut kredisi ekspertiz değeri göz önünde tutularak verilmektedir. Onun için de kişi rahatlıkla kredi kullanabilsin diye genelde eksperler evin değerini yüksek gösterirler. Eksper eve 230 bin lira değer biçerse, banka da bunun yüzde 80’i olan 184 bin liralık krediye onay verir. 200 bin liralık evin geriye kalan 16 bin lirasını kişi cebinden öder. Şayet eksper 250 bin lira fiyat belirlerse, banka 200 bin liralık krediye onay verir ve kişi peşinat ödemekten kurtulur.

İsteğe göre ekspertiz evin değerini yüksek gösterebilir mi? Tabi ki hayır. Eksperler insanların ya da bankaların talimatlarıyla iş yapmaz, bağımsızlardır. Gerçek değerle eksper değeri arasında fark oluşmuş ve peşinat için kişide nakit bulunmuyorsa, ev kredisi çekildiği gün kişi bir başka bankadan ihtiyaç kredisi çekerek farkı kapatabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 16 Ekim 2017 - 1:56:53

Benzer Konular

Yukarı Çık