Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ek Gelir ve Kefil Gösterirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi alırken riskli grupta yer alan kişilerden bazı ek teminatlar istenebilir. Kefil göstermek ve ek gelir beyan etmek bu yöntemlerden en çok kullanılanlarıdır. Fakat bazı durumlarda bankalar bu teminatlara rağmen kredi vermeyebilir. Bunun nedeni ise ek gelir beyanı ve kefil gösterme işlemlerinde yapılan hatalardır. Bu işlemler gerçekleşilirken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Kefil Kişinin Seçilmesi

Kredi kullanımı esnasında kefil göstermek kredi alma konusunda yardımcı olacaktır. Fakat kefil göstermeden önce kimler kefil olabilir sorusunun cevabı araştırılmalı ve kefil olma kriterleri öğrenilmelidir. Kefil gösterilecek kişi ile bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle kefil olacak kişi, kredi alacak kişi gibi kredi almak için bütün şartları sağlamalıdır. Bunun anlamı yasal takipte veya kredi notu en yüksek risk grubunda bir kişinin kefil olmasının pek mümkün olmadığıdır.

Kefil olacak kişi kredinin aylık ödemesi için belirlenen tutarı ödeyebilecek durumda olmalıdır. Bankalar genellikle kefilinin gelirinin kredi borcu ödemesini rahatlıkla yapacak düzeyde olmasını tercih ederler. Bu nedenle kefil olacak kişinin yüksek gelire sahip olması kredi alma sürecini hızlandıracaktır.

Ek Gelir Gösterirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kredi almak isteyen kişiler için en çok kullanılan teminatlardan birisi de ek gelir göstermektir. Bankaya ek gelir gösterme için belirli şartlar bulunur. Bu şartlardan en önemlisi ek gelirin belgelere dayandırılması ve kanıtlanabilir olmasıdır. Ek gelir olarak kabul edilecek kazancın aylık veya yıllık olarak kredi alacak kişinin gelirine etki etmesi gerekir.

Ek gelir belgesi nereden alınır sorusuna ise ek gelir için fazladan bir belgeye gerek olmadığı söylenerek cevap verilebilir. Kişinin elde ettiği geliri gösteren belge ek gelir belgesi olarak kabul edilebilir. Kira geliri olan kişiler için kira sözleşmesi, bankadan veya vergi dairelerinden alınabilecek belgeler bu belgelere örnektir.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 12 Ekim 2017 - 6:21:39

Benzer Konular

Yukarı Çık