Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Eft Nedir, Eft Nasıl Yapılır

Artık günümüzde para transferi yapmak çok kısa sürmekte ve güvenli bir ortamda yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise bunun sanal ortamda yapılmasıdır. İnternet ve atm üzerinden yapılabilen bu para transfer işlemlerinden biri Eft’dir. Elektronik Fon Transferi kelimelerinin baş harflerinden kısaltılmış EFT işlemini yakından tanıyalım.

Eft Nedir?

Kelime anlamı olarak eft elektronik fon transferi kelimesinin günümüzde kısaltılmış halidir. Birçok insan şu sıralar ellerinde bulunan paralarını çok fazla veya az fark etmeksizin ödemelerini ve faturalarını bu yöntem ile yapabilmektedirler. EFT sayesinde birçok insan bir bankadan başka bir bankaya rahat bir şekilde para transferi yapabilmektedir. Fakat başka bir hesaptan kendi hesabına para çekilemez.

Eft Nasıl Yapılır?

Eft yapımı çok kolay bir işlemdir. Genel olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki internet bankacılığı kullanılarak, diğeri ise kullanmış olduğunuz bankaya giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat internet bankacılığına sahip olmayan kişiler bankamatiklerde ve kullandığı bankaya gitmek zorundadır. Bankamatikten işlem yapacak müşteriler için bankamatik üzerinden para transferi kısmına girilir. Daha sonra diğer banka hesabı seçeneği işaretlenir. Daha sonra ise telefon numarası, TC kimlik numarası gibi sizden istenen bilgiler kullanılarak işlem yapılır.

Havale EFT Farkı

Birçok kişinin aklını karıştıran sorulardan biri ise havale ile eft aynı şey midir? Ya da farklı ise ikisi arasındaki fark nedir? En kısa tanımı ile havale aynı bankaları kullanan kişiler arasında başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Eft ise farklı bankalar arasında olan para transferidir. EFT işlemi havale işlemine göre daha yavaştır. Bunun nedeni para transferinin Merkez Bankası üzerinden geçiyor olmasıdır. Genelde eğer alıcı ve gönderici aynı bankayı kullanıyorsa havale daha çok tercih edilmektedir.

Bankalarda EFT Ücreti Ne Kadardır?

Eft işlemi yapılacağı zaman ücret bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Bazı bankaların mobil uygulamalarına özel eft ücreti uygulanmamaktadır ancak genel olarak eft ücretleri 3-5 Tl arasında değişiklik göstermektedir.

EFT Saatleri

Hafta sonları yapacağınız bir işlem pazartesi sabahı bankanın açılması ile işleme girmektedir. Hafta içi ise saatler 08. 00 ile 17. 30 arasındadır. Bu arada tatil günlerinde ise tatilin bitiş tarihi ile işleminiz gerçekleşmektedir. Genel olarak bankaların işlem saatleri şu saatlerde sonlanmaktadır. Garanti Bankası saat 17. 15, Ziraat Bankası, Akbank, Fortis Bank ve Türkiye Finans saat 17. 00 ‘de,  Bank Asya saat 16. 45’te, Vakıf Bank 16. 30’da, İNG Bank saat 16. 00’da, İş Bankası saat 15. 45’te, Yapı Kredi saat 16. 15’te, Halk Bankası saat 15. 30’da, Deniz Bankası ise saat 15. 30’dadır. Genel olarak bu saatlerde olmakla birlikte özel durumlarda bu saatlerde değişiklik yaşanmaktadır.

Detay: EFT Saatleri 2017

Detay: Banka EFT Saatleri Listesi! Resmi Tatil ve Hafta sonu EFT

Eft Geri Alma Olur Mu? (EFT İptali)

Eğer bir eft işlemi onay alınıp gerçekleştirilmiş ise ne yazık ki bunu geri almak mümkün değildir. Eğer bankalar arası bir işlem hatası olmuş ise bankalar arası bu durum düzeltilebilir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Mesai saatlerinde Eft işlemini gerçekleştirirseniz bu işlem en fazla 5-10 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat onay verme anınız banka kapandıktan sonra olur ise ertesi gün banka açıldığı zaman bu işleminiz gerçekleşmektedir. Bu durum yapılan resmi tatiller içinde geçerlidir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 27 Eylül 2016 - 9:30:47

Benzer Konular

Yukarı Çık