Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası denetim ve kontrollü altında gerçekleştirilen farklı bankalardaki hesaplar arasında para alış veriş işlemleri Elektronik Fon Transferi (EFT) olarak isimlendirilmektedir. Bir para transferi işleminin EFT olarak değerlendirilebilmesi için işlemin yurtiçindeki bankalar arasında yapılıyor olması ve farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında yapılıyor olması gereklidir.

İlgili: Eft Nedir, Eft Nasıl Yapılır

Yapılan para transferi işlemleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası denetimi altında gerçekleştirildiğinden bankanın kendi bünyesinde yer alan hesaplar arasında gerçekleşen ve havale olarak isimlendirilen işlemden farklı niteliklere sahiptir. EFT işlemleri resmi tatil günlerinde ve hafta sonlarında yapılabilen bir bankacılık işlemi değildir. Bu işlem hafta içi resmi çalışma günlerinde ve bankadan bankaya göre farklılıklar gösteren saat aralıklarında yapılabilmektedir. Yapılan para transferi sonucu hesabınıza gelmesi gereken paranın ne kadar süre sonra hesabınıza aktarılacağı yani EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabı işlemin yapılma zamanına büyük oranda bağlıdır.

Hafta sonu veya resmi tatil günlerinde bankamatik veya internet bankacılığı yoluyla EFT işlemi gerçekleştirilmek istenilirse EFT hesaba ne zaman geçer sorusunun yanıtı tatilden sonraki ilk iş günü olacaktır. Doğal olarak akıllı telefonlardaki uygulamalar ile yapılacak işlemler için de aynı şey geçerlidir. Yapılmak istenilen para transferi işlemi banka tarafından talimat olarak kayıt altına alınır ve ilk işlem gününde gereği yapılır. Bu gibi durumlarda transfer yapılacak hesapta, transfer yapılacak gün yeterli miktarda bakiye kalıp kalmayacağı mutlak suretle kontrol edilmelidir. Talimatın verildiği tarih ile transferin gerçekleşeceği tarih arasında yapılacak harcamalar sonucu olarak hesapta yeterli bakiye kalmaması ve transferin gerçekleştirilememe olasılığı bulunmaktadır.

Bankaların EFT işlemlerini yapmak için belirlediği çalışma saatleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Örnek olarak Halk Bankası’nda saat 08:00 den sonra EFT işlemlerini yapma imkanı varken Akbank için işleme başlama saati 09:00 olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde işlemlerin akşam saat kaçta biteceği de bankadan bankaya göre farklıdır. Yukarıda belirtilen bütün kurallar dikkate alınarak, yani çalışma saatleri içinde gerçekleştirilen bir EFT işleminde EFT ne kadar sürer diye soracak olursanız genel olarak 10 dakika içinde yansır. Ancak çok yoğun işlem günlerinde bu sürenin 30 dakikaya kadar çıktığı olmaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2016 - 11:36:11

Benzer Konular

Yukarı Çık