Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-haciz nasıl kaldırılır? Sorusuna geçmeden önce e-haciz nedir? Sorusuna yanıt vermek gerekir. E-haciz kelimesi son zamanlarda oldukça fazla duyulan bir terim olarak dikkat çekmektedir. E-haciz diğer bir ifade ile elektronik haciz, herhangi bir nedenden kaynaklı devlete olan borçlarınızdan dolayı banka hesaplarınızda bulunan para, döviz, altın, fon, hisse senedi ve maaşınıza elektronik ortamda el konulması olarak tanımlanabilir. Devlet, zamanında ödenmeyen gecikmiş vergi borçlarını tahsil etmek için elektronik ortamda haciz gerçekleştirebilir. Sistem aracılığı ile vergi borcunu aksatan ve ödemeyen bireylerin banka hesapları, taşınmaz malları ile diğer mülk ve mal varlıkları kolaylıkla belirlenir ve bloke edilir. Bu durumda e-haciz ile icra işlemleri yapılabilir.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

Elektronik ortamda icra işlemlerine başlamadan önce borçlu kişiye 7 gün mühlet verilir. 7 gün içinde borçların ödenmesi için ikazda bulunulur. Bu süre zarfında taksitlendirme yapılabilir. Ayrıca toplu ödeme de yapılabilir. Hiçbir ödeme yapılmazsa haciz kararı kesinlik kazanır ve e-haciz uygulaması gerçekleşir. VEDOP(Vergi Dairesi Otomasyon Programı) sayesinde borçlunun bilgileri ilgili vergi dairesi başkanlığına sunulur. Daha sonra borçlunun bilgileri Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilât Grup Müdürlüğü’ne bildirilir. Son olarak bütün bankaların genel müdürlüğüne bu bilgiler gönderilir. Bu bildirimler sonrası e-haciz ile hesaplar bloke edilir. Borç ödenene kadar mal varlıklarına elektronik ortamda haciz getirilir.

Elektronik Haczin Kaldırılması İçin Yapılması Gerekenler

Elektronik haczi durdurmak için size verilen 7 günlük süre içinde ödemede bulunabilir ya da borcunuzu taksite bağlayabilirsiniz. Banka hesaplarınızdaki mal varlıklarınıza haciz işlemi uygulanmışsa ilgili banka ile anlaşarak borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Böylece haczi kaldırabilirsiniz. Aksi durumda mal varlıklarınıza e-haciz uygulanır. Elektronik haciz bilgilerinizi e-devlet aracılığı ile öğrenebilirsiniz. E-devlet’in yanı sıra Gelir Dairesi Başkanlığı’ndan e-haciz sorgulamasını yapabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 23 Ekim 2017 - 3:43:52

Benzer Konular

Yukarı Çık