Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Düşük Kredi Notunu Yükseltmek İçin 7 Öneri

0 ile 1900 arasında yapılan bir puanlama sistemi olan kredi notu, Türkiye ortalaması olarak belirlenen 1500’un altına düştüğünde az riskli gruba dahil olursunuz. 1099’dan daha düşük bir notunuz varsa, artık orta riskli grupta olursunuz. 700’ün altına düşen kredi notu ise çok riskli grupta olduğunuz anlamına gelir. Özellikle orta riskli ve çok riskli gruptaysanız, kredi ve kredi kartı almanız oldukça zordur. Az riskli grupta olduğunuzda ise gelir durumunuz, meslek durumu, kaç yıldır çalışıyor olduğunuz ve çalıştığınız yere bağlı olarak kredi almanız daha kolaydır. Yine de kredi puanınız Türkiye ortalamasının altında ise, onu yükseltmek için yapabileceklerinizi bu yazımızda listeledik…

1)Toplam Borcunuzu Azaltın

Bankalara olan toplam borcunuzun gelirinize oranla makul bir seviyede olması gerekir. Tüm kredi kartlarınızın limitinin dolmuş olması, kredi borçlarınız derken bankalara olan borçlarınızın fazla olması, kredi notunun düşmesine neden olan etkenlerin başında gelir.

2)Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi notunuzun yükselmesi sürecinde kredi başvurusu yapmadan bekleyin. Yeni bir kredi arayışında olmamanız, gelirinizin geçiminiz için yeterli olduğunu göstereceğinden, kredi notunuzun da yükselmesini sağlayacaktır.

3) Banka Hesabınızı Kullanın

Banka hesaplarınızı kullanmak, düşük olan kredi puanınızı yükseltecek etmenler arasında yer alır. Özellikle maaşınızı banka hesabınıza yatırmanız ve alışverişlerinizi bu hesaptan kart ile yapmanız da kredi notunun yükselmesini sağlayan faktörler arasında %10’luk dilimi oluşturan “diğer” faktörler arasındadır.

4) Kredi Kartının Son Ödeme Günü

Kredi kartı borçlarınızı mutlaka son ödeme tarihinden önce ödeyin. Bu tarihin bir gün bile gecikmesi, sicilinize negatif olarak yansır. 6 dönem üst üste kredi kartınızın dönem borcunun tamamını, son ödeme tarihinden önce ödediğinizde, kredi notunuzun önemli ölçüde yükseldiğini göreceksiniz.

5) Kredi Kullanıp Borcunu Erken Kapatın

Kredi notu yükseltme taktiklerinden biri de düşük miktarda bir kredi çekip, borcunu vadesi dolmadan kapatmaktır. Bu, çok yüksek olmasa da kredi puanınızın olumlu ilerleme göstermesine katkı sağlayacaktır.

6) Kredi Kartı Limiti

Kredi notunun yükselmesini sağlamak için kredi kartlarınızın toplam limitinin minimum %30’luk kısmını kullanılabilir limit olarak bırakın. Kredi kartlarınızın limitinin tamamını dolduruyor olmanız, gelirinizin geçinmeniz için yeterli olmadığını gösterir ve bu da bankalar tarafından tehdit olarak algılanır.

7) Otomatik Ödeme Talimatı

Kredi kartlarınıza faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin. Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu gibi tüm faturalar için kredi kartlarınıza mutlaka otomatik ödeme talimatı verin ve kartınızdan her ay otomatik olarak ödenmesini sağlayın. Faturalarınızın zamanında ödeniyor olması da kredi notunu yükseltmek için oldukça önemlidir.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 12 Ocak 2017 - 9:09:37

Benzer Konular

Yukarı Çık