Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Dünyanın En Zengin İnsanları 2017

Siz “bir ev bir araba belki bir de yazlık” yeter diyor olabilirsiniz; ancak onlar bir çoğumuzun hayalinde bile göremeyeceği rakamları kazanıyorlar. Dudak uçuklatan mal varlıkları ile birçok ülkeden daha zengin olan, dünyadaki açlığı bitirmeye yetecek, birçok ülkenin dış borcunu kapatacak, saymaya başlasanız sayması yıllar sürecek varlıklara sahipler. Listenin başını erkekler çekiyor. Listede bir kadın da var. Peki, dünyanın en zengin insanları kimler? 2017 yılında listenin başında kimler yer alıyor? İşte o isimler…

Bill Gates

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada. 61 yaşındaki Gates, Harvard Üniversitesi mezunu. 84.5 milyar dolarlık mal varlığı ile dudak uçuklatıyor.

Amancio Ortega

Kadın giyimde önemli markalardan biri olan ZARA’nın kurucusu Ortega, dünyanın en zengin isimleri listesinde. 80 yaşındaki Ortega, eşiyle birlikte kurduğu Zara’yı zaman içinde geliştirerek bugün bir dünya markasına dönüştürdü. Onun mal varlığı 71.6 milyar dolar.

Warren Buffett

Berkshire Hathaway’ın CEO’su, Kolombiya Üniversitesi mezunu. 60.8 milyar dolarlık bir mal varlığına sahip.

Mark Zuckerberg 

Facebook’un kurucusu, başkanı ve CEO’su Mark Zuckerberg, listenin beşinci sırasında yer alıyor. 32 yaşındaki Zuckerberg, Hardvard Üniversitesinde okuduğu yıllarda okulun en güzel kız ve erkeklerinin belirlenebileceği Facemash isimli bir internet sitesi kurdu. Bu siteyi Harvard’lı öğrencilerin birbirlerini bulabilecekleri Facebook sitesi takip edince onun durdurulamaz kazancı da başlamış oldu. Ünlü CEO’nun mal varlığı 56 milyar dolar.

Yang Huiyan

1992 yılında Yang Guoqiang’ın kurduğu Country Garden holdinginin varisi Yang Huiyan, Çin’de dünyaya geldi. Ohio Eyaleti Üniversitesinden mezun olan Huiyan, 2007 yılında şirketin başına geçtikten sonra mal varlığını da katlayarak arttırdı. Onun mal varlığı 8.9 milyar dolar.

Jeff Bezos

İnternetin en çok tercih edilen online alışveriş sitesi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, e-ticaretin gelişmesine büyük bir katkı sağladı. 2017 yılı verilerine göre 70.7 milyar dolar mal varlığı var.

Liliane Bettencourt

L’oreal’in kurucusu, 94 yaşındaki ünlü iş kadını, dünyanın en zenginleri listesinde 11.sırada. Aynı zamanda dünyanın en zengin kadını ünvanına sahip olan Bettencourt’un 2017 yılı verilerine göre 36.1 milyar doları var.

Larry Ellison

Oracle’nın kurucusu ve Ceo’su 72 yaşındaki Larry Ellison, Microsoft’un büyük bir rakibi olarak gösterilen firmanın sahibi. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan ünlü iş adamı 49.8 milyar dolar mal varlığına sahip.

Larry Page

Google’ın ortaklarından Larry Page, dünyanın en zenginleri listesinde 12. sırada yer alıyor. Amerikalı ünlü iş adamı Michigan Üniversitesi mezunu. Şuanda Alphabet Inc.’nin yönetim kurulu başkanı olan Page’ın 2017 yılı verilerine göre 35.2 milyar doları var.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 9 Şubat 2017 - 5:17:36

Benzer Konular

Yukarı Çık