Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Döviz Kuru

Döviz Nedir?

Döviz kurunun nedir sorusundan önce dövizin ne olduğunu bilmemiz gerekir döviz, dar anlamda çek poliçe gibi yabancı parayı temsil eden belgeler olarak nitelendirilmektedir.

Ülkemizde de yabancı ülkelerin paralarına döviz denilmektedir. Döviz kelimesinin Türkçemize geçişi Fransızcadaki devise den geçmiştir. Döviz denildiğinde ilk akla gelen milletler arası ödemelerde kullanılan ödeme araçlarının tamamını ifade etmektedir.

Ekonomik açıdan dövizin anlamı, iktisadi anlamda bir mal niteliği taşımaktadır. Döviz borsaları belirli bir coğrafi bölgede faaliyet gösterseler de elektronik haberleşme araçlarıyla sürekli olarak bir iletişim ve ilişki halindedirler. Bu durumu şu şekilde ifade edebiliriz. Günün her saatinde dünyadaki döviz kurlarının en az bir tanesi açık bulunur. Milletler arası döviz borsaları yirmi dört saat sürekli olarak çalıştıkları için bu duruma bağlı olarak ta döviz fiyatları da sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Döviz fiyatlarına aynı zamanda döviz kuruda denilmektedir.

Döviz Kuru

Döviz ekonomik açıdan bir iktisadi mal gibi işleme tabi tutulduğundan, dövizinin bir arz ve talebi ve buna istinaden de bir fiyatı vardır. Bu döviz fiyatlarına döviz kuru (exchange rate) denilmektedir. Döviz kurları bir birim döviz başına milli para miktarı olarak tanımlanmaktadır.

Döviz Kurları Nelerdir?

Döviz kurları iki farklı şekildedir. Bunlar dolaylı ve doğrudan döviz kurlarıdır. Doğrudan kotasyonu açıklayalım; bir birimi yabancı para olan kurdur. 5$ ile kaç TL alınabilir, sorusu doğrudan kotasyona güzel bir örnektir. Dolaylı kotasyon ise doğrudan kotasyonun tersi olarak düşünebiliriz yani 5TL ile kaç dolar alınabilir.

Ülkemizde doğrudan kotasyon Amerika da ise dolaylı kotasyon uygulandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ekonomik yönlü olarak olumlu ve olumsuz durumlar döviz kurunun değerlerine direkt etki etmektedir. Bunun nedeni ise bu durumun para birimleriyle ilişki halinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı yatırım yapacağınız paritenin hangi bant aralığında ilerleyeceğini ya da gerileyeceğini iyi bilmeniz ve bunun için dünya piyasalarını takip etmeniz ve döviz kurlarının ekonomisini iyi bilmeniz gerekmektedir ki kazançlı bir yatırımcı olabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 16 Şubat 2017 - 9:33:34

Benzer Konular

Yukarı Çık