Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Dolar Daha Yükselecek Mi?

Sadece iki yıl önce 2,13 TL olan 1 Amerikan Doları, bugün 4 TL sınırına ulaştı. Türk parası her geçen gün dolar karşısında değer kaybetmeye devam ederken, bu durum vatandaşı da tedirgin ediyor. Şu sıralar dolar bozdurmak da, dolara yatırım yapmak da bir hayli zor. Hepimizin aklında; “Dolar düşecek mi?” “Dolar daha ne kadar yükselir?” soruları dolaşıyor. Arkadaş ortamında, esnaf arasında, aile içinde, akşam yemeği sohbetlerinde bile gündemden düşmeyen doların yükselişi, piyasalar için bir darbe niteliğinde oldu. Zaten kırılgan bir durumda olan ekonomi, doların durdurulamayan yükselişi karşısında her geçen gün sarsılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın piyasaya dolar satarak müdahale etmesine rağmen doların her geçen gün yeni bir rekor kırması, durumun aslında ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor.

Sosyal medyada da günün en çok konuşulan konuları arasına girmeyi başaran dolar kuru, vatandaşın hiç olmadığı kadar ilgisini çekiyor. Önümüzdeki günlerde faiz arttırımı ile bu yükselişin önüne geçileceği düşünülse de, doların yeniden normal seviyelere inmesi, uzun bir süreç alacak gibi görünüyor. Öyle ki bugüne kadar doların gerçek anlamda bir düşüş gösterdiğini görmedik. Örneğin 2013 yılında Mayıs ayında 1,80 TL seviyelerinde olan 1 dolar, Ağustos ayında 2 TL’nin üzerine çıkmış ve tekrar 2 TL’nin altına inmemişti. 2014 yılını 2,31 TL ile kapatan 1 Amerikan Doları, 2014 yılında birkaç kuruş ileri geri gidip gelse de, 2015 yılında yeniden yükselişe geçerek Şubat ayında 2,50 seviyelerine ulaştı. Ülkede yaşanan karışıklıkların da etkisiyle sürekli artış gösteren Amerikan doları, 2015 yazının başında 2,65 TL iken yıl sonunda 2,91 seviyesine ulaşmıştı. 2016 yılı ise doların rekor üstüne rekor kırdığı bir yıl oldu.

Yılın ilk ayında 3 TL’nin üzerine çıkan dolar, Nisan ayında 2,80 TL’ye gerilediyse de Kasım ayında 3,10 TL olan dolar kuru, sadece bir ay içinde 3,53 TL’ye yükselerek yılı kapattı. 2017’nin gelişi ise piyasalar için hiç de hayırlı olmadı. Yılın ilk gününde 3,51 seviyesinde olan dolar, sadece 10 günde 3,88 TL seviyesine yükseldi. Peki, bu yükseliş daha ne kadar yükselecek? Uzmanların 2017 ve 2018 yılları için dolar kuru ile ilgili tahminleri neler? 2017 Ocak ayında 3,88 TL seviyelerinde dolaşan Amerikan doları için uzmanlar, önümüzdeki 6 ay içinde büyük bir değişiklik beklemiyor. 2018 yılında 3.90 TL olması beklenen doların bir 2019 Ocak ayında 4.36 TL’ye kadar yükselmesi öngörülüyor. Zaten önümüzdeki dönemde, doların 4 TL olması hayal gibi görünmüyor. Bundan sonrasında neler olacağı, doların yükselişi ile ilgili ne gibi hamlelerin yapılacağını ise hep birlikte bekleyip göreceğiz. Doların son 5 yılda nasıl bir değişim gösterdiğini merak ediyorsanız, konuyla ilgili olarak şu yazımızı inceleyebilirsiniz…

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 11 Ocak 2017 - 6:43:48

Benzer Konular

Yukarı Çık