Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Doğum Parası Nasıl, Nereden Alınır?

Doğum Yardımı, Doğum Parası Nasıl Alınır

Sosyal Güvenlik Kurumunun doğum yapmış kadınlara belli şartları karşılaması durumunun da vermiş olduğu doğum yardımıdır. Doğum yapacak ve doğum iznine ayrılacak olan anne adaylarının en çok araştırdığı konulardan biri Doğum Yardımı parasının nasıl alındığı, şartlarının neler olduğudur.

Belirlenen yasalarla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar dahilinde evraklarını tamamlayan bütün anne adayları bu uygulamadan yararlanma imkanına sahip olacaklar. Doğum parası şartlarının da oldukça önemli olduğu belirtilmiştir ve bu şartların sağlanması gerekmektedir.

Devletin genç nüfus artışının sağlanması için başlatmış olduğu bu uygulama vatandaşları ve yurtdışında yaşamakta olan TC vatandaşları da kapsamı altına almaktadır. Çalışmakta olan bir anne adayı çalıştığı kurumdan doğum izni alabilmektedir. Getirilen sistemle önceden yaşanan bir sorun olan doğum iznine ayrılan anne adayları çalışmadıkları için bu süre içerisinde emeklilik sürelerinde uzamalar ve sigorta primlerinde gecikmeler gibi sorunlar ortadan kaldırılmış oluyor.

15 Mayıs 2015 tarihinden sonrasında sigortalı olsun ya da olmasın herkese doğum sonrasında ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk ve sonrası için de 600 TL para verilmektedir ve bu para Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, Konsolosluklara veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuruda bulunarak alınabilmektedir. Bu tarihten sonra doğum yapan kadınların bu parayı alabilme hakları vardır. Doğum yapan anne çalışan bir bayansa eğer çocuğu altı aylık olana kadar işinde yarım gün çalışabilme hakkı bulunuyor. Bu yarım gün çalışılan dönemde annenin maaşının yarısı çalıştığı kurum tarafından diğer yarısı da İş-Kur tarafından karşılanıyor.

Doğum parasının miktarının belirlenmesi annenin çalışmakta olduğu kurumdan aldığı günlük kazancı ile oranlanıyor. Anne eğer isterse çocuğu beş buçuk yaşına kadar yani okula başlayana kadar kısmi süreli çalışabilir. İkiz veya üçüz doğum durumlarında annenin doktordan alacağı bir rapor ile izin süresini on veya on iki haftaya kadar uzatabilme hakkı var. Uygulamada baba adaylarını da kapsayan bir kısım bulunmakta. Babanın izin günleri de getirilen bu yasal uygulama ile beş güne kadar uzatılmaktadır.

Doğum parası alacak anne ilk olarak SGK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bir dilekçe ile başvuruda bulunmalıdırlar. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan anne bağlı bulundukları kamu kurumuna da dilekçe ile başvuruda bulunabilir. Annenin kimlik bilgileri, doğum raporu, çocuğun anne ile birlikte sağ doğmuş ve TC vatandaşı olması, çocuğun öz olması şartları getiriliyor. Bu şartların sağlanması durumunda işlem onaylanmaktadır. Başkasının yerine yapılan başvurular kesinlikle reddedilmektedir. Zorunlu olabilecek bazı durumlarda doğum parası babaya ödenebilir. Yurtdışında yaşayan TC vatandaşlarını da kapsadığını belirttiğimiz bu uygulama için yurtdışında yaşayan anneler de yaşadıkları ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmalı ve aynı şartları sağlamalıdırlar.

Doğum Parası Nasıl Alınır konusu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için Aile ve Sosyal Bakanlığının telefon bilgi hattı olan 183 ve 144 numaralarını arayabilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 18 Eylül 2016 - 1:54:47

Benzer Konular

Yukarı Çık