Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Devletin Verdiği Teşvik Kredisi

Ülkemizde devletin verdiği teşvik kredilerinden şuana kadar sayısız kişi faydalandı. Öyle ki; yeni bir iş kurmak isteyenler, hastane, okul gibi millete faydalı bir kurum yaptırmak isteyenler gibi daha pek çok kişi teşvik kredisinden yararlanabiliyor. Peki, devletin verdiği teşvik kredisini almak caiz midir?

Teşvik kredisi yerinde ve iyi bir şekilde kullanıldığı takdirde ülke bundan en iyi şekilde yararlanır. Bu şekilde olunca ise devlet kredi kullanan vatandaştan kesinlikle hiçbir şey beklemez. Hal böyle olunca, eğer devlet verdiği bu kredi için geri ödemede fazlasını almak için şart koşmazsa bu kredi Caizdir.

devlet teşvikli evlilik kredisi

devlet teşvikli evlilik kredisi

Bildiğiniz gibi dinimizde faiz vermekte almakta haramdır. Bu yüzden bankaların verdiği krediler her zaman haram kısmında yer almıştır. Ancak, devletin verdiği teşvik kredisi geri ödenirken faizsiz ödenirse kesinlikle caizdir. Eğer devlet tüketiciye geri ödemesi esnasında fazlalık şartı koşmazsa caizdir. Fazlalık şartı koşarsa teşvik kredisi de caiz değildir.

Kısaca şöyle de anlatabiliriz. Örnek vermek gerekirse; devlet size 100 Bin TL vermiş olsun. Ve siz o krediyi 100 Bin TL olarak geri ödediniz. Öyle ki; günümüzde esflasyon sebebi ile bu 100 Bin lira alınan borçtan daha az satın alma gücüne sahip olacaktır. Bu yüzden aradaki farkta devlet tarafından kişiye hibe edilmiş olur. İşte böyle bir durumda teşvik kredisi caizdir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 20 Haziran 2015 - 11:07:45

Benzer Konular

Yukarı Çık