Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Çeyiz Parası Yardımı

Geçtiğimiz dönemlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının önerisi üzerine vatandaşların yaşam standartlarını iyileştirmek adına Evlilik Kredisi konusu gündeme gelmiştir. Devlet sosyal yaşantıyı destekleme amacıyla tüm TC vatandaşlarına evlilik kredisini vererek evlenmeyi teşvik etmektedir. Evlilik yardımı, evlenmeyi düşünen geçlere maddi bir destek sağlanması için faizsiz şekilde Bakanlığın belirlemiş olduğu şartlar sağlandığı ve kredi için başvuruda bulunulduğu müddetçe verilebilmektedir.

Bilgi: Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Devlet Destekli Evlilik Kredileri

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Şartları

  • Evlenecek olan çiftin 18-24 yaş aralığında olması.
  • Çiftin maddi yetersizlik yüzünden evlenemeyecek durumda olması.
  • Çiftin bireylerinden herhangi birinin Türk Ceza Kanunu hükmünde yer almakta olan herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması.

Bu kriterlerin sağlanması durumunda tüm TC vatandaşı çiftler evlenebilmek için devlet destekli olan faizsiz evlilik kredisini alabilmektedirler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belirlenmiş olan bu şartları sağlayan çiftler faizsiz bir şekilde 1 yıl geri ödemesiz olan 10.000 TL devlet destekli bu evlilik kredisinden faydalanabilirler. Devlet destekli olan bu kredinin geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Bu krediden faydalanarak evlenmiş ve evlendikleri ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olmuş olan aileler ise bu devlet destekli evlilik kredisini 1 yıl daha erteleme imkanına sahip olmaktadırlar. Alınan devlet destekli bu kredi 24 eşit taksite bölünerek geri ödemesi yapılmaktadır.

Bilgi: Evlilik Kredisi 2017’de Faizsiz Evlilik Kredisi Mi Olacak?

Evlilik Yardımı

Evlilik Yardımı amaçlı sağlanan bu devlet destekli kredinin alımında üniversite mezunu olan TC vatandaşlarının yaş aralığı 26 olarak uzatılmaktadır. Yani üniversite mezunu gençlerde yaş aralığı 18-26 yaş olarak belirlenmektedir. Çiftin bireylerinden herhangi birisi yetimhane veya devlet kurum ve kuruluşlarından birinin yurtlarında daha önceden kalmış ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği şartlar dahilinde çift krediyi en az 2 yıl ödemesiz olarak alabilir ve 4 yılda içerisinde geri ödemesini yapabilir.

Devlet destekli evlilik kredisi bankalar aracılığıyla verilmektedir. Evlenmeyi düşünen çift başvuru yapabilmek için bankaların şubelerine müracaatta bulunmalıdır. Maddi yetersizlik yüzünden evlenemeyen çiftlere devlet eliyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yanı sıra Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da yardımlarıyla evlenebilme imkanı bu krediyle sunulmaktadır.

Bilgi: Evlilik Yardımı (Çeyiz Parası) Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çeyiz Parası Yardımı

Çeyiz Parası anlamında evlilik yardımı alabilmek için, çiftlerin aşağıdaki şartları sağlamaları gerekiyor.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? 

  • Kişinin 27 yaşını bitirmemiş olması.
  • Bankada TL olarak bir çeyiz hesabı açılması ve 3 yıl düzenli bir şekilde bu hesapta birikim yapılması.
  • Hesapta biriken paraya 3 yıl sonunda devlet destekli çeyiz parası olarak azami 5.000 TL yardım yapılacaktır. Azami tutarı 3 katına çıkarmaya Bakanlar Kurulunun yetkisi vardır.
  • Bu 5.000 TL yardım yalnızca tek bir evlilik için ve tek seferde kişiye verilecektir. Hesaba yatırılan bu 5.000 TL tutar Bakanlığın belirlediği bir süre boyunca hesapta kalacaktır.
  • Çeyiz hesabını çiftin her iki bireyi de açabilir ve her iki birey de ayrı ayrı yardım alabilir.
  • Çeyiz hesabı hak ediş süreleri, sözleşme detayları, Devlet katkısının oranı gibi hükümler Bakanlar Kurulu kararlarıyla belirlenecektir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 16 Eylül 2016 - 5:37:35

Benzer Konular

Yukarı Çık