Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2017

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Sosyal yaşamın çok daha olabilmesi için devlet vatandaşlarına pek çok imkan tanımaktadır. Bu imkanlardan biri de evlilik kredisidir. Evlilik kredisi devlet tarafından desteklenen bir projenin hayata geçirilmesi sonucu oluşturulmuştur. Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için elbette bazı şartlar vardır. Bu şartlar sosyal-ekonomik konum, yaş gibi nitelikleri içermektedir.

Bilgi: Evlilik Kredisi Nedir? Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Devlet Destekli Evlilik Kredileri

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisi alma yaşı ilk düzenlemelerde 18 olarak bildirilmiştir. Fakat yaş sınırı üzerinde bir takım düzenlemeler yapılarak evlilik kredisi alabilme yaşı 24’e kadar uzatılmıştır. Yani evlenecek çiftlerin 18-24 yaş aralığında olması gerekmektedir. Devlet destekli evlilik yardımı alabilmek için hukuken hiç bir şekilde ceza almamış olmak da gerekmektedir. Krediyi alabilmenin en önemli şarkı ise maddi konum itibari ile evlenemeyecek ya da evlilik masraflarını karşılayamayacak bütçede olmak gerekmektedir.

Detay: Evlilik Kredisi ile Devlet Yardımı

Kişilere devlet kredisi faizsiz olarak verilir. Ödemeler ise faizsiz olarak 1 yılın sonunda başlamaktadır. Eğer kişiler evlendikleri ilk 1 yıl içerisinde çocuk sahibi olurlar ise maddi durum nedeniyle borçlarını bir yıl daha uzatabilmektedirler. Ödenecek tutar 4 yıla dağıtılmıştır. Kişiler çocuk sahibi olup 2 yıl sonra ödemeye başlasalar dahi borçlarını yine 4 yıla ötelenmiş şekilde ödeyebileceklerdir. Kişilere evlilik kredisi yardımı amacı ile 10.000 tl verilmektedir.

Evlilik Kredisi Alma Şartları

Yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi evlilik kredisi alabilmek için ağır suçlar almamış olmak gereklidir. Bunun yanı sıra 8-24 yaş sınır da konulmuştur. Fakat eğer kişiler üniversite mezunu ise bu yaş sınırı 26 olmaktadır. Evlenecek kişilerin maddi anlamda düğün yapabilecek durumda olmaması nedeni ile devlet genç çiftlere kredi imkanı sunmaktadır. Eğer daha önce çocuk esirgeme ya da kimsesizler yurdu gibi devlet destekli yurtlarda kalınmış ise bu kişiler faizsiz olarak 2 yıl sonra borçlarını ödemeye başlayabilirler.

Detay: Devlet Destekli Evlilik Kredisi ve Çeyiz Parası Yardımı

Evlilik Kredisi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Öncelikle devlet destekli evlilik kredisinden yararlanılabilmesi için 26 yaş sınırını geçmiş olmamak ve maddi anlamda imkana sahip olmamak gereklidir. Tüm bu şartları taşıyan kişiler devlet destekli evlilik kredisi için başvuruları bulundukları iller ya da ilçelerdeki evlilik kredisi veren bankalar aracılığı ile yapmaları gerekmektedir. Aile ve sosyal politikalar destekli bu proje ile genç çiftleri sosyal hayata kazandırmak ve imkan vermek amaçlanmıştır. Kişilere borçlarını ödeme konusunda da devlet tarafından bir takım kolaylıklar sağlanmıştır.

İlgili: Evlilik Kredisi 2017 Faizsiz

Bu kolaylıklarda biri de devlet destekli kredilerin faizsiz olarak geri ödenebilir olmasıdır. Devlet evlilik kredisi projesi ile kişilere 10.000 tl kredi verebilmektedir. Bu imkandan yararlanan çiftler ödemelerine 1 yıl sonra başlayabilirler. Ödemeler 4 yıl boyunca yapılmaktadır. Fakat eğer kişiler evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olurlar ise yine borçlarını 4 yıl içerisinde ödemek koşulu ile 1 yıl daha geç ödemeye başlayabilirler.

Kategori: Diğer, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 30 Eylül 2016 - 10:47:51

Benzer Konular

Yukarı Çık