Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Devlet Destekleri ve Hibe Kredi

Devlet kredisi çoğu kişinin de bildiği üzere özellikle başbakanlık seçim zamanın da haberlere damgasını vurmuş girişimcilere devletten sağlanan faizsiz kredi olmaktadır. Birçok girişimci kişi kendi işini kurmak istemekte ne yazık ki maddi yetersizlik buna imkân vermemektedir. Bu duruma çare olarak bilhassa genç girişimcileri kendi işini kurmaya davet eden bir kredi olmaktadır.

Detay: Kosgeb Hibe Kredi Desteği

Devlet destekleri yani hibe kredileri banka kredilerinden farklılık göstermektedir. Devlet kredisini veren kurum KOSGEB olup öncelikle bu krediden yararlanabilmenin ön koşulu olarak KOSGEB’ in girişimcilik kursuna katılmak gerekmektedir. KOSGEB girişimcilik kursu 2 haftalık bir süreye tekabül etmektedir. Hafta sonları ise kurs devamlılığı bulunmamaktadır. Ayrıca devletimizin yapmış olduğu diğer bir ayrıcalık da kursa katılanların yol masrafını üstlenmiş olmasıdır.

Yol masrafı kurs bitimin de kursa devamlılık gösterip sertifika almaya hak kazanan kişilere günlük 20 TL olarak eksiksiz ödenmektedir. Kurs bitimin de kursiyerler sertifika almaktadır. Alınan bu sertifika ile KOSGEB’e iş planı örneği ile tekrar başvurulmakta ve girişimciler bu şartlarda işlerini kurmak için ödeme almaya hak kazanmaktadırlar. Öncelikli koşullar devlet kredisi için bunlar olup kredi alacak kişilerin yaşı bayan veya bay oluşu engelli veya engelsiz oluşu ve hangi bölgede iş kuracağı açısından hibe kredisi miktarı değişebilmektedir. İlk olarak bölge konusunu açıklamak gerekirse şehirler 1., 2. , 3. , 4. vs. olarak bölgelere ayrılmıştır. Eğer iş yeriniz 5. ve 6. bölgelerde olacaksa bu durumda hibe kredisi miktarın da artma görülür.

İlgili: Kosgeb Hibe Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Diğer yandan bayan iseniz devlet destekli kredi alma hakkı size öncelik olacaktır. Elbette bu erkekler devlet kredisinden faydalanamaz anlamına gelmemektedir. Ancak bayanların bu konu da erkeklerden önce geldiği de söylenmelidir. Engelli olma durumuna göre de % 40 engelli vatandaşlara ve üzeri engel durumlarına göre kredi miktarı artmaktadır. Kuracağınız işin planını ayrıntıları ile anlatmalı hatta bütçeniz yetecekse danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz danışmanlık hizmeti alarak iş planınızı danışmalara hazırlatabilirsiniz. Ancak en az 2 bin lirayı gözden çıkarmalısınız. Tabi bu alan da danışmanlık hizmeti veren kurumlar danışmanlık hizmeti miktarı konusun da değişiklik göstermektedirler. Sonuç olarak devlet kredisi için önce kurs, sertifika, iyi bir iş planı yeterli olacaktır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 18 Ekim 2016 - 5:46:16

Benzer Konular

Yukarı Çık