Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Denizbank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisinin ilerlemiş olması bankacılık sektöründeki işlemlerin de hızlı bir şekilde yapılmasının önünü açmıştır. Bunların başında da başka hesaba para yatırma işlemi olan EFT işlemi gelir. İnternet ve telefon bankacılığında ilerleyen teknolojiye ayak uyduran Denizbank’ta EFT işlemleri dakikalar içinde gerçekleşiyor. Ama bu kısıtlı süre yanlış veya hatalı yapılan işlemlerin iptali için bizleri sıkıntıya düşürebiliyor. Bu aşamada gönderilen paranın hangi aşamada olduğunu bilmemiz yapacağımız işlemi de kolaylaştırıyor.

1. EFT Gönderme Saatleri Dışında veya İleri Tarihli Yapılan EFT İşlemlerinin İptali

EFT gönderme saatleri dışında yapılan işlemler yapılan işlemi takip eden ilk iş günü işleme geçeceğinden para hesaptan kesilmez. Aynı şekilde ileri tarihli EFT emirleri belirtilen tarihte hesaptan kesileceğinden işlemin gerçekleşeceği günden önce internet veya telefon bankacılığı üzerinden işlemlerinizi anında iptal edebilirsiniz.

2. Gönderilen Para Denizbank Havuz Hesabındaysa

Para transferini gerçekleştirdiğiniz anda paranız Denizbank havuz hesabına geçer. Bu aşamada iptal etme işlemi için kısıtlı süreniz vardır. Bu yüzden şubelere başvurmak yerine 0 850 222 08 00 numaralı telefonu arayarak müşteri hizmetleri temsilcisi vasıtasıyla işleminizi kolayca iptal edebilirsiniz.

3. Gönderilen Para Karşı Bankanın Havuz Hesabındaysa

Bu durumda yapacağınız iş biraz artıyor. Yaptığınız sorgulama neticesinde para karşı tarafın hesabına geçmediğinde öncellikli olarak Denizbank müşteri hizmetlerini daha sonra bilgi amaçlı karşı bankanın müşteri hizmetlerini aramanız EFT işleminizin iptali için yeterli olacaktır.

4. Gönderilen Para Karşı Hesaba Geçtiyse

EFT işleminin tamamlandığı bu durumda işler biraz daha zor ve uzun süreli olacaktır. Yaşanabilecek böyle bir durumda öncelikle sizin Denizbank müşteri hizmetlerini arayarak EFT iptal işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Ayı zamanda karşı hesabın bağlı olduğu bankaya da bilgi vermeniz gerekecektir. Bu durumda sizlerden yazılı dilekçe talep edilebilir. Hesabına para geçen kişi ile bankasının yaptığı görüşme sonunda işlem teyit edilmesi halinde bankasının da onayıyla transfer edilen para Denizbank’a gönderilerek hesabınıza yatması sağlanır. Aksi bir durum oluşması ve paranızı alamamanız durumunda yasal işlem başlatabilirsiniz.

Kategori: Denizbank
Yazar: Tarih: 18 Ekim 2017 - 6:04:16

Benzer Konular

Yukarı Çık