Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

CVV Nedir (Card Verification Value – Kart Güvenlik Kodu)

CVV Kodu Nedir? (Card Verification Value – Kart Güvenlik Kodu)

Özellikle internet üzerinden kartları ile alışveriş yapan kişilerin karşılaştığı durum olan CVV (Card Verification Value) kod yani Türkçesi Kart Güvenlik Kodu Visa ve MasterCard ların arka kısmında yer almakta olup 3 haneli koddur. Amerikan Express kartlarda ise kartların ön kısmında yer almakta olup 4 haneli koddur.

Kartlarda bu rakamlar kabartmalı olarak kartlara yansıtılmamakta olup genelde baskılı olarak olmaktadır. CVV kodunun amacı genel olarak dolandırıcılık durumlarını önlemek için üst seviyede bir güvenlik sağlamak amacı ile konulmuştur. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre verilmediğinden dolayı daha güvenli bir alışveriş yapmak, kartın sahibi kendisinin olduğunu anlamak amacı ile CVV kodu bulunmakta olup bu şekilde internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapmanızı sağlamaktadır. Bu sayede kart çalınması ve rastgele oluşturulup oluşabilecek olan dolandırıcılık durumlarının önüne geçilmiştir.

Kartların arkada tarafında yer alan CVV kodları baskıları bazen silinmekte olup bu gibi durumlarda internet üzerinden alışveriş yapmanıza olanak sağlamayacaktır. Bu gibi durumlarda yeni kart talep etmeniz gerekmekte olup yeni kartınız ile birlikte kolay bir şekilde internet üzerinden alışveriş yapabilir ve kartınızı daha güvenli olarak kullanabilirsiniz.

 

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 8 Eylül 2016 - 6:54:12

Benzer Konular

Yukarı Çık