Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

CVV, CVC, CVC2 Nedir? Kredi Kartı Güvenlik Kodları

Kredi Kartı Güvenlik Kodu

Günümüzde hemen hemen herkesin en az bir kredi kartı var ve bu kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapıyor. Bu alışverişler sırasında ise bankalar tarafından güvenlik önlemleri üst seviyede tutulmaya çalışılıyor. Telefona gelen mesaj ile doğrulama, kart numarası, sanal kart uygulamaları gibi birçok farklı güvenlik önlemi mevcuttur. Bunların yanında CVC kodu denen ekstra bir yöntem de kredi kartlarında mevcuttur. Peki, bu CVC nedir?

Detay: CVV Nedir (Card Verification Value – Kart Güvenlik Kodu)

CVV Nedir? CVV Kodu

Kredi kartınızda arka kısımda bulunan CVV kodu 3 haneli bir güvenlik önlem kodudur. Bilinen diğer adlarıyla CVV2 veya CVC kodu nedir ve kredi kartında CVV güvenlik kodu ne işe yarar? Bu kod kredi kartlarının taklit edilmesi ve sahte kredi kartı kullanımı ile mücadele için konulmuştur. 2000’li yılların başında yaygınlaşan kredi kartı kullanımında sahteciliğin önüne geçilmesi için zorunlu hale getirilen ve tüm Visa ve Mastercard kredi kartları üzerinde bulunması zorunlu hale gelen bu kod ile işlem güvenliği sağlanmaya çalışılmıştır. Genellikle yüz yüze olmayan satışlarda kartın kullanıcının elinde olup olmadığına karine oluşturması için üretilmiştir.

Banka kartının üretimi ve basımı sırasında üretici banka tarafından kart numarası ve kartın son kullanım tarihi bankaya ait yöntemlerle şifrelenerek bu kod ortaya çıkarılır.

İlgili: CVC Güvenlik Numarası Nedir

CVV2 Nedir

Yukarıda da söylediğimiz gibi, bir diğer adı CVV2 Kodu olan güvenlik kodu ile çevrimiçi veya mobil bir alışveriş sırasında alışverişi yapan kişinin ilgili karta sahip olduğu bu kodu doğru söylerse karine olarak kabul edilir. Tabi ki her karine gibi bunun da aksinin ispatlanabilmesi mümkündür ancak banka bu kart ve kod ile müşterisine kartının fiziksel hakimiyetini ve zilyetliğini koruması yükümlülüğünü yüklemektedir. Kısaca banka ve alışveriş yapılan işyeri kartın ve işlemin güvenliği için bu kodu kullanarak işlem güvenliği konusunda üzerlerine düşen gerekli özen ve dikkat yükümlülüklerini yerine getirdiklerini kart hamiline ise kartını himaye etmesi gerektiğini, artık aksilik halinde sorumluluğun kart sahibinde olduğunu söylemişlerdir. Sanal kart uygulamasında ise genel itibariyle bankalar bu kodu kolaylık olması bakımından internet bankacılığı veya telefondan mobil bankacılık ile kullanmanızı ve ekstradan bir kart teslimi olmaksızın alışverişinizi yapmanızı sağlamaktadırlar.

İlgili: Kredi Kartı Güvenlik Kodu ( CVV ) Nedir Nerede Yazar?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar

Kredi kartı güvenlik kodu olan cvv, cvv2, cvc2, cvc kodu olarak da geçen bu kod, tüm kredi kartlarının arkasında imza alanında en sağda kabartmasız bir şekilde yazılı olarak bulunmaktadır.

Kategori: Genel, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 8 Ekim 2016 - 7:06:56

Benzer Konular

Yukarı Çık