Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

CVC Güvenlik Numarası Nedir

Günümüzde hemen hemen herkesin en az bir kredi kartı var ve bu kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapıyor. Bu alışverişler sırasında ise bankalar tarafından güvenlik önlemleri üst seviyede tutulmaya çalışılıyor. Telefona gelen mesaj ile doğrulama, kart numarası, sanal kart uygulamaları gibi birçok farklı güvenlik önlemi mevcuttur. Bunların yanında CVC kodu denen ekstra bir yöntem de kredi kartlarında mevcuttur. Peki, bu CVC nedir?

Kredi kartınızda arka kısımda bulunan CVC kodu 3 haneli bir güvenlik önlem kodudur. Bilinen diğer adlarıyla CVV2 veya CVC2 kodu nedir ve kredi kartında CVC güvenlik kodu ne işe yarar? Bu kod kredi kartlarının taklit edilmesi ve sahte kredi kartı kullanımı ile mücadele için konulmuştur. 2000’li yılların başında yaygınlaşan kredi kartı kullanımında sahteciliğin önüne geçilmesi için zorunlu hale getirilen ve tüm Visa ve Mastercard kredi kartları üzerinde bulunması zorunlu hale gelen bu kod ile işlem güvenliği sağlanmaya çalışılmıştır. Genellikle yüz yüze olmayan satışlarda kartın kullanıcının elinde olup olmadığına karine oluşturması için üretilmiştir.

Banka kartının üretimi ve basımı sırasında üretici banka tarafından kart numarası ve kartın son kullanım tarihi bankaya ait yöntemlerle şifrelenerek bu kod ortaya çıkarılır. CVC nedir ve kredi kartında CVC güvenlik kodu ne işe yarar sorusunun cevabı bu şekilde olmakla birlikte çevrimiçi veya mobil bir alışveriş sırasında alışverişi yapan kişinin ilgili karta sahip olduğu bu kodu doğru söylerse karine olarak kabul edilir. Tabi ki her karine gibi bunun da aksinin ispatlanabilmesi mümkündür ancak banka bu kart ve kod ile müşterisine kartının fiziksel hâkimiyetini ve zilyetliğini koruması yükümlülüğünü yüklemektedir. Kısaca banka ve alışveriş yapılan işyeri kartın ve işlemin güvenliği için bu kodu kullanarak işlem güvenliği konusunda üzerlerine düşen gerekli özen ve dikkat yükümlülüklerini yerine getirdiklerini kart hamiline ise kartını himaye etmesi gerektiğini, artık aksilik halinde sorumluluğun kart sahibinde olduğunu söylemişlerdir. Sanal kart uygulamasında ise genel itibariyle bankalar bu kodu kolaylık olması bakımından internet bankacılığı veya telefondan mobil bankacılık ile kullanmanızı ve ekstradan bir kart teslimi olmaksızın alışverişinizi yapmanızı sağlamaktadırlar.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 4 Eylül 2016 - 2:05:06

Benzer Konular

Yukarı Çık