Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çocuk Parası Nasıl Alınır, Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk Parası Ne Kadar

Ülkemizde çocuk parası adı altında ailelere destek verilmektedir. Çocuk sayısına göre belirli miktarlarda ailelere az da olsa katkılar sağlamaktadır. İlgili birimlere çocuk parası başvurusu yaparak her aile bu yardımdan faydalanabilir. Yeni doğan çocuklardan ilk çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL , üçüncü çocuğa 600 TL ve dördüncü çocuk ve yukarısına 600 TL doğum parası verilmektedir. Bu yardım doğum yapan anneye yapılmaktadır. Bu şekilde üç çocuk annesi olan bir kadın toplamda 1.300 TL yardım almış olmaktadır.

Bilgi: Doğum Parası Nasıl, Nereden Alınır?

Çocuk Parası Nereden Alınır

Çocuk parası yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine’ ne başvuru yapmanız gerekmektedir. Türkiye’ de 81 ilde bu bakanlık il müdürlükleri mevcuttur. Başvuru yaptığınızda çocuğun ailesine gerekli bilgiler verilir ve doğum parası annenin hesabına yatırılır. Bu yardımdan yurt dışındaki Türk vatandaşları da faydalanabilecek. Yurt dışında nerede olursa olsun ilk doğan çocuğa takılacak ilk altın devletten olacak. Yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlar, konsolosluklara başvuru yapacak ve Türkiye’ deki hesaplarına yatırılacak.

Çocuk Parası Alma Şartları

Çocuk parası almak için belirli başvuru tarihlerinde ilgili il müdürlüklerine başvurunuzu ileterek alabilirsiniz. Bu şartlar arasında çocuğun doğum tarihi de önemlidir. Çalışan aileler içinde ayrıyeten asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. SGK’ lı olarak çalışıyorsanız belirli vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin; bekar çalışan bir kişi 123 TL, evli ve eşi çalışan bir kişi 123 TL, evli ve eşi çalışan 1 çocuklu bir kişi 142 TL, evli ve eşi çalışan 2 çocuklu bir kişi 160 TL, evli ve eşi çalışan 3 çocuklu bir kişi 185 TL, evli ve eşi çalışan 4 çocuklu bir kişi 197 TL, evli ve eşi çalışmayan bir kişi 148 TL, evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu bir kişi 166 TL, evli ve eşi çalışmayan 2 çocuklu bir kişi 185 TL, evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu bir kişi 209 TL, evli ve eşi çalışmayan 4 çocuklu bir kişi 209 TL asgari geçim indirimi alırlar.

Bunun yanında çocukların okul eğitimleri içinde yardımlar yapılmaktadır. Eğitime teşvik amaçlı devletin verdiği bu para çocuğa verilmektedir. Bu yardım için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Başvurunuz onaylanırsa her ay annenin adına PTT’ ye yatırılır ve oraya giderek alabilirsiniz. İlköğretime giden bir erkek çocuk için ayda 20 TL, İlköğretime giden bir kız çocuk için ayda 25 TL, Orta öğretime giden erkek çocuk için 35 TL, Orta öğretime giden kız çocuk için 45 TL eğitim yardımı yapılmaktadır. Ülkemiz de kızların eğitime teşvik edilmesi için onlara daha fazla yardım yapılmaktadır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 20 Eylül 2016 - 5:31:25

Benzer Konular

Yukarı Çık