Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çocuk Parası Alma Şartları, Başvurusu

Aile Bakanlığının 81 ildeki il müdürlüklerine vermiş olduğu talimat ile vatandaşların Sgk çocuk parası talebi için müracaatların başlatılması istenilmiştir. Peki Sgk çocuk parası nasıl alınır? Vatandaşlar başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezler ve yurtdışında konsolosluklara yapabileceklerdir.

Çocuk Parası Başvurusu

Sgk çocuk parası için gerekli bilişim alt yapısı sağlanana kadar il müdürlükleri talepleri posta yolu ile kabul etmektedir. E devlet üzerinden yapılacak başvurular ise bilişim sistemindeki gelişmeler tamamlandıktan sonra gerçekleşecektir. Doğum yardımı ya da Sgk çocuk parası yardımı bir defaya mahsus olarak anlaşmalı bankalardan ve Ptt şubelerinden vatandaşların kimlik numaraları ile verilebilecektir.

Çocuk Parası Ne Kadar

İlgili yasaya göre her Türk vatandaşına canlı doğan birinci çocuk geliri için 300 TL,  ikinci çocuk geliri için 400 TL,  üçüncü ve sonraki çocuklar geliri için ise 600 TL doğum ve çocuk yardımı yapılmaktadır. Bu yardım Türk vatandaş her anne veya babaya eğer her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacaktır. Doğum yardımı yapılırken nüfus müdürlüklerinin vukuatlı nüfus kayıt örnekleri verilerinden yararlanılmaktadır.

İlgili: Doğum Parası Nasıl, Nereden Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre 15 Mayıs kıstası kurulan bu yasada 15 Mayıstan önce doğan çocuklarında bundan faydalanacağını belirmiştir. Yani 15 Mayıs itibari ile doğum annenin çocuğu 3.  çocuk ise 3.  çocuk para yardımı alacaktır. Bu yasa önceki diğer iki çocuğu da kapsamaktadır.

Bu yasa itibari ile ailelerin ekonomik durumlarına bakılmaksızın çocuk sayısına göre verilecek para miktarı standart bir miktar olarak belirlenmiştir. Bu yasa aynı zamanda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarını da kapsamaktadır. Devlet aile kurumuna destek vermek için cüzi miktarlar üzerinden olsa da çocuk yardımı desteği sunmaktadır. Nüfus müdürlüklerinden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneklerinde anne ve babaların kaç çocukları varsa çocuk miktarı ve eğitim seviyesine göre ödeme yapılmaktadır. Bu itibarla ilköğretim çağında olan her bir erkek çocuk için 20 TL,  ilköğretim çağında olan kız her bir çocuğa aylık 25 TL,  ortaöğretimde okuyan erkek her bir çocuk için 35 TL ve ortaöğretimde okuyan kız her bir çocuğa 45 TL çocuk yardım parası verilmektedir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır

Çocuk yardımı alabilmek için belirli evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler Aile Bakanlığının resmi internet sitesinde duyurulmaktadır. Gerek çocuk gerekse doğum yardımı ile aile bakanlığı tarafından çocuklu ailelere ek gelir tahsis edilmek amaçlanmıştır. Çocuk yardımı almak şartları açısından sigortalı olanlara işveren istediği kadar yardımda bulunabilir. Bu durumda devlet tarafından işverenlere verilen bir teşviktir. Çocuk yardım parası yıllık enflasyon farkına göre her yıl değişim göstermektedir. Çok cüzi bir artış olsa da çocuk yardımı sosyal devletin bir gereğidir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Eylül 2016 - 3:50:26

Benzer Konular

Yukarı Çık