Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz Hesabı, gençlerin evlilik hazırlıkları için birikim yaptıkları, devletinde bu birikimlere katkı sağladığı bir hesaptır. 16 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazete’de Çeyiz Hesabı ile Devlet Katkısına İlişkin Yönetmelik, Bakanlar Kurulu’nun imzası ile yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Çeyiz Hesabı uygulamasında devlet, evlilik hazırlıkları yapan gençlere %20’ye varan destek sağlayacaktır.

Çeyiz Hesabı Başvuru Şartları

Mevduat hesabınız hangi bankada olursa olsun, Çeyiz Hesabı başvuru şartları tüm bankalarda aynıdır. Çeyiz hesabı açtırabilmeniz için istenilen şartlar; Türk vatandaşı yada mavi kart sahibi olmanız, 27 yaşından küçük olmanız ve ilk evliliğinizin yapacak olmanızdır.

Başvuru için yurtiçindeki tüm bankalara nüfus cüzdanınız ile TL cinsinden Mevduat Hesabı veya Katılım Fonu hesabı açtırmanız gerekmektedir. Yalnızca bir tane Çeyiz Hesabınız olmalıdır.

Çeyiz Hesabı Kapsamında Ödenecek Tutarlar

Çeyiz Hesabı kapsamında, evlilik tarihinden önce en az üç yıl süresince hesabınıza, aylık en az 100 TL, en fazla 1000 TL yatırmanız gereklidir. Devlet bu birikime, ödenme yılına göre belirli oranlarda destek sağlamaktadır.

Çeyiz Hesabı devlet katkısı oranları ise;

* 3-4 yıl arasında ödemelere, biriken tutarın %10 ‘u kadar ( Devlet katsısı 4.000 TL yi aşmamak koşulu ile)

* 4-5 yıl arasında ödemelerde, biriken tutarın %15’i kadar ( Devlet katkısı 4.500 TL’yi aşmamak koşulu ile)

* 5 yıl ve daha uzun ödemelerde, biriken tutarın %15 ‘ i kadardır. ( Devlet katkısı 5.000 TL’yi aşmamak koşulu ile)

Çeyiz Hesabı sahibi, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair Nüfus Müdürlüğü’nden aldığı belge ile bankaya başvurması gerekmektedir. Başvurudan en geç iki ay içinde, çeyiz hesabının bulunduğu bankadan parasını alabilmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 6 Ekim 2017 - 11:43:11

Benzer Konular

Yukarı Çık