Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalarda Var?

Son haftalarda adını sıkça duyduğumuz bir hesap türü var; çeyiz hesabı. Evlenirken devlet desteği de almak isteyen gençlerin para biriktirebilecekleri bu hesap, birçok bankanın mevduat ürünleri arasında yer alıyor. Peki, çeyiz hesabı fırsatından yararlanmak için gerekli şartlar neler? Kimler bu hesabın avantajlarından yararlanabilir?

  • Daha önce evlilik yapmamış,
  • 24 yaşını doldurmamış,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan vatandaşlar bu hesabı açtırarak devlet desteği alabilir.

Çeyiz hesabı açtırdıktan sonra evlenirken %20 devlet katkısı almak için en az üç yıl boyunca hesabınıza düzenli para yatırmanız gerekiyor. Hesabınıza düzenli para girişi olmaması durumunda devlet katısı sağlanmamaktadır. 3 yıl boyunca düzenli birikim yapmanız ve 27 yaşını doldurmadan önce evlenmeniz durumunda, yatırım yaptığınız tutarın %20’si oranında devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Peki, çeyiz hesabı hangi bankalarda var?

Ziraat Bankası 

Ziraat Bankası çeyiz hesabı başvurusu, banka şubelerinden bireysel olarak yapılmaktadır. 1 aylık ya da 3 aylık ödeme dönemleri ile çeyiz hesabınıza para yatırarak birikim yapabilirsiniz. Aylık yapılan ödemelerde minimum tutar 105 TL ve 3 aylık ödemelerde minimum tutar 316 TL’dir.

Türkiye Finans 

Evlenirken devlet desteği almak isteyen gençler için çeyiz hesabı olan bankalar arasında yer alan Türkiye Finans, 60 aya kadar vade seçenekleri ile birikim olanağı sunuyor. Minimum vade seçeneği ise 36 aydır. Başvurularınızı, size en yakın Türkiye Finans şubelerinden yapabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası 

Yarını bugünden düşünen gençler için çeyiz hesabı olanağı sunan İş Bankası, evlenirken masraflarınızı ödemede size yardımcı oluyor. 24 yaşını doldurmamış gençlere %20’ye varan devlet katkısı sağlayan bu hesap türü için başvurularınızı Türkiye İş Bankası şubelerinden yapabilirsiniz. Bu hesabın avantajlarından yararlanabilmeniz için daha önce evlilik yapmamış ve düzenli olarak hesaba yatırım yapmanız gerekiyor.

Denizbank 

“Yuva kurmadan önce çeyiz hesabı açanlar rahat ediyor” diyerek çeyiz hesabı olan bankalar arasında yerini alan Denizbank, düzenli birikim yapan gençlere %20 devlet katkısı ile 5279 TL’ye kadar destek sağlıyor. Aylık ya da 3 aylık periyotlar halinde yapabileceğiniz ödemelerin en az 3 yıl süre ile yapılması gerekmektedir.

Akbank 

Evlilik sürecinde çıkan masraflar için cebinizi rahatlatan %20 devlet desteği ile 27 yaşını doldurmamış gençlere çeyiz hesabı açan Akbank, 36 ile 60 ay arası vade seçenekleri ile birikiminizi yaparak yarına hazırlıklı olun. Başvurunuzu size en yakın Akbank şubesinden yapabilirsiniz.

Yapı Kredi 

%20’ye varan devlet katkısı ile evlenmek isteyen gençler için çeyiz hesabı olan bankalar arasında yer alan Yapı Kredi, düzenli ödemeler ile küçük birikimleri, mutlu bir yuva kuracağınız zamana hazırlıyor. Aylık minimum 105 TL ve maksimum 1055 TL birikim ile hesabınızdaki parayı evlilik masrafları için biriktirin.

Vakıfbank

24 yaşını doldurmamış gençlere 5279 TL’ye varan devlet desteği ile çeyiz hesabı açılıyor. Evlenmeyi planlayan çiftler ayrı ayrı hesaplar açarak Vakıfbank çeyiz hesabı ile 10.558 TL’ye varan devlet katkısından yararlanabilirler. Başvurularınızı size en yakın Vakıfbank şubelerinden yapabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2016 - 1:21:20

Benzer Konular

Yukarı Çık