Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi?

Her birey hayatın bir bölümünde araç, konut, eğitim veya bireysel ihtiyaç için kredi çekme gereği duymaktadır. Fakat bazen son anda gelişen olaylar veya hızlı karar alarak yapılan yanlış seçimlerden dolayı vazgeçmek isteyebilirsiniz. Mesela bir bankadan çektiğiniz krediyi iptal etmek isteyebilirsiniz. Çektiğiniz krediyi iptal etmek istemeniz en doğal hakkınızdır. Bunun için sözleşmeden dönme veya cayma hakkı gibi kanuni haklarınızı kullanabilirsiniz.

subeden-yapilan-kredi-basvurularinin-iptali.jpg

Çektiğim Kredi Nasıl iptal Edebilirim?

Tereddütte kaldıysanız sözleşmenizi imzalamadan krediden vazgeçme hakkınızı kullanarak bunu belirtebilirsiniz. Böylece işlem gerçekleşmediği için kredi masraflarını da ödemeden kolayca vazgeçmiş olursunuz. Fakat kredi sözleşmesini imzaladıktan sonra iptal etmek isterseniz; kanun gereği 14 iş günü içerisinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu süreçte kredi kullanıldıysa eklenen kısmi dönem faizini ödemek zorundasınız. Ve kullanılan kredi miktarını ise 1 ay içerisinde paranın çekildiği bankaya ödemek zorundasınız. Bu sürede ödenmeyen para, cayman hakkınızın iptal edilmesine yol açmaktadır.

kredi-iptali.jpg

Krediyi Erken Ödeme Cezası Hakkında!  

Kredilerde erken ödeme cezası çekilen konut kredilerinde alınabilmektedir. Diğer ihtiyaç ve taşıt kredilerinde erken ödeme cezası alınmamaktadır. Erken ödeme cezasında 36 aydan daha düşük vadeli kredilerde %1 oranında 36 ay ve daha fazla vadeli kredilerde %2 oranında ceza işlemi uygulanmaktadır. Bu ödeme işlemi kredi kapatılırken peşin olarak verilmektedir. Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme indiriminden yararlanarak kredi tutarınızı daha düşük rakamla kapatabilirsiniz. Konut kredilerinde erken ödeme cezası uygulanmasının sebebi; kredi sözleşmesinde belli faiz artış oranları üzerinden sözleşme yapılmaktadır. Çekilen konut kredisi erken ödenmek istendiği zaman bu faiz oranları üzerinden yapılan anlaşma bozulmuş olur ve bankalar buna izin vermemektedir. Dolayısıyla erken ödemede belirlen faiz oranları üzerinden anlaştığınız vade süresine göre ceza uygulanmaktadır.

 

 

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 14 Ekim 2017 - 5:01:42

Benzer Konular

Yukarı Çık