Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çalışmıyorum Kredi Alabilir Miyim?

Kredi başvurularında bankaların en çok dikkat ettiği kriter, kredi notunun yüksek ve düzenli bir gelirinizin olmasıdır. Çünkü bankalar, aldığınız krediyi ödeyebileceğinizi garanti altına almak ister. Peki, çalışmıyorsanız ya da gelirinizi belgeleyemiyorsanız ne yapacaksınız? Eğer çalışıyor ama gelirinizi belgeleyemiyorsanız, bu durumda “gelirini belgeleyemeyen kredi” adı altında bankalardan kredi alabilirsiniz. Ancak ev hanımıysanız, öğrenciyseniz ya da işten ayrıldıysanız ve krediye ihtiyacınız varsa, bu durumda bankadan kredi almanız da zorlaşır. Yukarıda da söylediğimiz gibi banka, kredi almak istediğinizde borcu geri ödeyebileceğinizi de teminat altına almak ister. Bu durumda ek bir gelirinizin olması ya da ipotek edebileceğiniz bir ev, araba ya da arsanızın olması da belirli bir limite kadar kredi alımını mümkün kılar. Eğer “çalışmıyorum, kredi alabilir miyim?” diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

1)Kira Geliri

Çalışmayan vatandaşlar da kredi alabilir. Bunun için ilk kriter ek bir gelirdir. Eğer kira geliriniz varsa ve bunu belgeleyebiliyorsanız, bankalardan aylık taksiti bu kira gelirine göre belirlenecek tutarda ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Örneğin aylık 1500 TL kira geliriniz varsa ve ev hanımıysanız, banka şubelerine giderek kefil ön şartı olmadan aylık taksiti bu tutarı geçmeyecek bir ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

2) Kefil

Kredi başvurularında artık kefil ön şartı aranmıyor. Bu, özellikle çalışan tüketicilerin kredi alımını kolaylaştırmış olsa da, ev hanımları, öğrenciler ve işsiz olan vatandaşlar için kredi almak hala oldukça zor. Eğer bir üst maddede belirttiğimiz gibi başka bir ek geliriniz yoksa, düzenli bir gelir ve kredi notu yüksek olan bir kefil ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

3) Emekli Maaşı

Hemen her bankanın emeklilere özel kredi kampanyaları var. Birçoğu da klasik ihtiyaç kredilerine oranla daha uygun faiz seçenekleri sunuyor. Banka kredisine ihtiyacınız varsa, emekli maaşı aldığınız banka hesap cüzdanı ile birlikte herhangi bir bankaya giderek, maaşınıza göre belirlenen kredi üst limitine kadar ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

4) İpotek

Ev hanımı, öğrenci ya da işsiz olan vatandaşlar için ihtiyaç kredisi almanın bir yolu da, ipotekli ihtiyaç kredileridir. Üzerinize kayıtlı taşınmaz mülk olması durumunda, bankalardan kredi alabilirsiniz. Ev, araba, arsa gibi taşınmaz mülkler ipotek edilmektedir. Sahip olduğunuz mülkün değeri ekspertiz tarafından belirlenir ve o tutar kadar kredi kullanabilirsiniz.

5) Mevcut Varlık Durumu

Yukarıda saydığımız maddelerin hiçbiri size uygun değilse, o halde mevcut varlık durumunuz ile de belirli bir tutara kadar kredi çekebilirsiniz. Bir süredir banka hesabınızda birikiminizin olması, vadeli, döviz, altın gibi hesaplarınızın olması; kısacası bankalardaki mevcut varlık durumunuz da kredi almanızı mümkün kılabilir. Eğer çalışmıyorsanız, kredi başvurularınızı internetten değil, şubelerden yapmalısınız. Böylece kredi başvurunuzun onaylanma şansı da artacaktır. Kredi başvurusunu, müşterisi olduğunuz bankadan yapabilirsiniz.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 31 Aralık 2016 - 2:09:26

Benzer Konular

Yukarı Çık